Състояние на българския бизнес/промишленост !

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 02 Юни 2023, 12:38

Извинявам се съвсем официално :yes: ! Въпроса е защо по дяволите им е нужно сега да ползват подобни програми/софтуер/приложения и т.н., среди и хардуер, като нещата стават и с елементарна техника..?

Относно човека - той не е важния в случая! Основния въпрос е какво е положението в добре печелеща фирма...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 02 Юни 2023, 16:17

Много просто - софтуера може да го развалиш и направиш 100 пъти, "безплатно". Хардуера ако се опиташ да го направиш 100 пъти, нито някой ще те чака толкова време, нито ще са ти останали финанси още преди да си стигнал 2 цифрено число.

Моджо написа:...


+1

Растежа е най-трудното нещо в един бизнес. Повечето работа, в неподходящ момент често е проклятие, което да ти приключи бизнеса завинаги.
Освен това много бизнеси още от създаването си не са организирани, така че да могат да растат и стават неефективни в голям мащаб.

Примерно ти си биг бизнис поддържаш някакви машини, щото имаш някво "специално" знание... и как ще го разрастнеш това, ще се клонираш ли?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 02 Юни 2023, 18:33

steeN написа:Много просто - софтуера може да го развалиш и направиш 100 пъти, "безплатно". Хардуера ако се опиташ да го направиш 100 пъти, нито някой ще те чака толкова време, нито ще са ти останали финанси още преди да си стигнал 2 цифрено число.


Това не го разбрах, ако се отнася за моя 'пост'! За какво им е голяма и сложна програма, работеща под нов Уиндойс, серва и управления и т.н., след като нещата стават и под ДОС на елементарен стар комп :dunno: ?

steeN написа:Растежа е най-трудното нещо в един бизнес. Повечето работа, в неподходящ момент често е проклятие, което да ти приключи бизнеса завинаги.
Освен това много бизнеси още от създаването си не са организирани, така че да могат да растат и стават неефективни в голям мащаб.

Примерно ти си биг бизнис поддържаш някакви машини, щото имаш някво "специално" знание... и как ще го разрастнеш това, ще се клонираш ли?


Не! Просто ще се опитвам малко по малко да правя по-големи и интересни неща/проекти, вместо да правя само палетиращи роботи, примерно!

Както и да е! Да правят каквото искат... Да си оправят тоалетната и сградата малко, другото е бош-лаф работа...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 02 Юни 2023, 20:59

Не визирам теб изобщо, нямам никаква идея ти какво смяташ да правиш или правиш. Просто дадох пример с типичния профил на бизнес, който не може да се разрасне, защото идеята му не подлежи на мащабиране.

Иначе не съм разбрал, аз помислих, че имаш предвид, защо се предпочита да се ползва софтуер и по-универсална машина, от колкото машина направена за конкретното нещо и малко или никакъв софтуер.

Сега мисля, че разбрах какво имаш предвид. Наистина ли се чудиш защо не се ползва DOS? Имам няколко въпроса, над които сериозно трябва да помислиш. С паралелен порт ли ще ги управляваш тези роботи :lol: ? Този е шега, но с много истина... следващите неща не са технически, а бизнес въпроси. Софтуер от някой компютърен музей ли ще вземеш, второ на какви машини ще го пускаш и ако нещо се строши по тях с какво ще го смениш? И трето и най-важно от старчески дом ли ще вадиш програмисти?

Ние българите верно сме свикнали от нищо нещо да правим, ама е време да влезем в 21ви век.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 03 Юни 2023, 12:19

Тези въпроси би трябвало да не са към мен, а към колегата, който е управлявал роботите с Правец... Аз съм в 21 век от доста време! Иначе 'езика', специално на АВВ-то е същия на 90%. Принципите са еднакви на 100%.. Трябва да го видиш някой път и сам ще се убедиш (ако има смисъл и интерес де)! Т.е. в този 'вид' програмиране нещата не са се придвижили много... Както и да е!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Jordana » 04 Юни 2023, 9:28

Примерно ти си биг бизнис поддържаш някакви машини, щото имаш някво "специално" знание... и как ще го разрастнеш това, ще се клонираш ли?
Можеш да си клонираш уникалните умения съвсем успешно , върху подходящ индивид . Но това е грешна стратегия щото в 99% от случаите такива клонинги напускат , отиват при водещи компании за повече пари , започват собствен бизнес . Клонираш само това което е необходимо за да работи но частично върху различни индивиди които по отделно лесно се заменят . Разрастването на бизнеса не трябва да има компонент с подобна характеристика на уникалност и незаменимост . Трябва да е конвейр на който само натискаш копчето без да изисква подобни незаменими специалисти . Макса на малките фирми които се управляват успешно от един човек е около 25 индивида . Нагоре ти трябват наемни еничари лейтенанти на всяко звено , после капитани на няколко звена и т.н Много от малките бизнеси не могат да разберат простия факт че не могат да управляват ефективно голям брой работинци сами и затъват в блатото като се разрастнат .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от alekangg » 04 Юни 2023, 9:47

Винаги съм се чудел на тая теория, как едва ли не е много лошо да те научи някой на нещо и да избягаш. :help:
До гроб трябва да се седи при него, нали така?
А тоя дето може да ме е научил, да не е открил той топлата вода или пак някой го е научил и него и той е избягал, че да стане биг бос и да ме командва сега?

Обаче едни и същи са биг професорите по всички теми, както винаги. Чак се чудя как не станали българските Илън Мъск, а седят у форумо да наливат акъл.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Jordana » 04 Юни 2023, 12:29

Обаче едни и същи са биг професорите по всички теми, както винаги. Чак се чудя как не станали българските Илън Мъск, а седят у форумо да наливат акъл.

Аз не наливам акъл на никого , акъла не е хой да го набиеш на някой като тебе . Точно ти си тоя който се опитва да набива акъл на другите как трябва да разсъждават и какво да правят . В света има 8 милиарда дето не са станали Маск и няма да станат , викам да не се чудиш толкова и малко по скромно го давай щото и ти не си Илончо Маск . Пък и да си българския Маск все тая , не робувам на подобни предрасъдъци и не ближа задници щото някой бил еди кой си .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от alekangg » 04 Юни 2023, 13:37

Jordana написа:
Обаче едни и същи са биг професорите по всички теми, както винаги. Чак се чудя как не станали българските Илън Мъск, а седят у форумо да наливат акъл.

Аз не наливам акъл на никого , акъла не е хой да го набиеш на някой като тебе . Точно ти си тоя който се опитва да набива акъл на другите как трябва да разсъждават и какво да правят . В света има 8 милиарда дето не са станали Маск и няма да станат , викам да не се чудиш толкова и малко по скромно го давай щото и ти не си Илончо Маск . Пък и да си българския Маск все тая , не робувам на подобни предрасъдъци и не ближа задници щото някой бил еди кой си .

Явно успешно си се припознал! :clap:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Jordana » 04 Юни 2023, 16:03

Не знам що реши че си ми критерий за нещо , та си извади чурката ни в клин ни в ръкав да я видим колко е дълга ??! :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 05 Юни 2023, 8:38

Jordana написа:...


Нещо не виждам световни конгломерати от водопроводчици примерно. Няма, няма и да има. Това са "бизнеси" за по 1 човек.

Кви лейтенанти, кви глупости те гонят пак? Явно на теб представата ти за бизнес се изчерпва с модела на типичен нелегален шивашки цех :lol: (не е изненада де)

ildivvy написа:Тези въпроси би трябвало да не са към мен, а към колегата, който е управлявал роботите с Правец... Аз съм в 21 век от доста време! Иначе 'езика', специално на АВВ-то е същия на 90%. Принципите са еднакви на 100%.. Трябва да го видиш някой път и сам ще се убедиш (ако има смисъл и интерес де)! Т.е. в този 'вид' програмиране нещата не са се придвижили много... Както и да е!


Разгледах малко. Тия езици наистина са допотопни, но и видях, че има разни симулатори и генератори, които позволяват да си пишеш на език на високо ниво и после те да ти генерират техния "машинен" език, което според мен е печелившия подход.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от alekangg » 06 Юни 2023, 16:05

Аз и друго съм забелязал за родната промишленост.
Не знам зали защото сме малка държава, но голяма част от големите производители нямат офиси, нито сервизни техници в България и когато се наложи да идва такъв, той идва обикновено от Румъния, понякога от Унгария.
Отделно, че дори когато някои фирми имат представител и сервиз в България, той често е подчинен на румънският офис или по-главните са там.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 06 Юни 2023, 19:17

Друга често срещана 'ситуация' е, че когато се наложи да викаме подобен 'специалист', се оказва, че ние сме много по-добре подготвени от него! Къде повече, къде по-малко, но...факт! Най-много ме радва един от Salvagnini. Почти винаги всичко опира до 'връзка' с Германия и жокери и т.н. :mhihi: :mhihi: Рядко имат налични части тук и т.н. и т.н.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Jordana » 06 Юни 2023, 20:00

Нещо не виждам световни конгломерати от водопроводчици примерно. Няма, няма и да има. Това са "бизнеси" за по 1 човек.

Кви лейтенанти, кви глупости те гонят пак? Явно на теб представата ти за бизнес се изчерпва с модела на типичен нелегален шивашки цех :lol: (не е изненада де)
Какви водопроводчици бълнуваш нямам си на идея . Твоята визия за бизнеси с 2500 човека персонал , всички са приятели колкото работа свършат толкова ...това ли е ? В смисъл царството на анархо либералите , самоуправление и самоконтрол но и това не е задължително ? :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Е.Димитров » 07 Юни 2023, 7:57

Няма конгломерати от водопроводчици, защото това са хора, които наистина работят/извършват полезна дейност.
Конгломератите обикновено са съставени от 3000 човека администрация и 200 работника, които вършат нещо съществено.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook