Състояние на българския бизнес/промишленост !

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 01 Юни 2023, 14:37

Парите не се дават, а се изработват. То и на овчари ако дават 200К ще се редят, ама не дават и с причина.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ekalchev » 01 Юни 2023, 14:40

Ами не казах ли и аз това? Не може да плаща достатъчно за да "има хора",а не че няма по принцип в БГ.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от kikko » 01 Юни 2023, 19:04

Промишленост в България в смисъла, който аз разбирам думата-няма. Разни “пишман” инвеститори затънали в заеми, или бивши ченгета и комунета заграбили или наследили бизнеса от някого. Работи се основно на “ишлеме” за чуждестранни фирми. За индустрия може да се говори, когато университети захранват с идеи и разработки, а професионалните гимназия подготвят кадри за изпълнението, тогава идва високата добавената стойност. В България тези неща не съществуват.
E60 M57TUD25 Sedan Silbergrau metallic
E87 M47D20 Hatch Sparkling Graphite metallic
E65 M67TUD44 Sedan Black Sapphire metallic
E34 M50B20 Sedan Calypsorot metallic

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ekalchev » 01 Юни 2023, 19:31

Има много успешни хора без да са мутри, или на хранилка в държавата. Недей да говориш глупости. Тези за които говориш прогресивно намаляват, защото тъпите мутри не успяват дълго да правят успешен бизнес и фалират.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост

Мнение от carmanf1 » 01 Юни 2023, 19:51

Един от приятелите ми от детинство, наследи от баща си фирма за производство на заваръчни апарати.
Аргони произвеждаха, телоподаващи, квот се сетиш.

Имат и лазерна техника и пълначна станция за технически газове и т.н.
Идва цистерна с някакъв газ и тя е пълнят в ония големите метални бутилки.
Бил съм там много пъти като идва цистерна и знам, че хич не е просто. Опасно е много. Мерят се налягания, температури и не знам си кво. Чудо е, ако не си обучен.

Например, мазни ръце с допир до чист кислород ставало бомба :shock: не го знаех това.

По време на ковид, работеха като луди да смогват на болниците с кислород.

С течение на времето, дейността малко се измести и станаха официална поддръжка за БГ на немска фирма за заваръчни, индустриални роботи.

От него знам, вика идват швабите за 2-3 дни и ни учат на всичко.

Обясняват ти как се програмира тоя робот и толкова. После вика си е при нас да го обучим тоя робот точно кво трябва да прави.

Вика, аз в моята фирма програмисти нямам. Хората са технически грамотни и се учат супер бързо.

Та малко не разбирам, програмист да обучава роботи. То си е измислено. Програмиста няма работа там.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от kikko » 01 Юни 2023, 20:41

ekalchev написа:Има много успешни хора без да са мутри, или на хранилка в държавата. Недей да говориш глупости. Тези за които говориш прогресивно намаляват, защото тъпите мутри не успяват дълго да правят успешен бизнес и фалират.



Ти в колко завода и цеха си работил? В колко такива проекта си участвал като проектант и изпълнител. Аз съм участвал в проектирането, изграждането и модернизацията на много такива. Правенето на софтуерни фирми и колцентрове не е промишленост.
E60 M57TUD25 Sedan Silbergrau metallic
E87 M47D20 Hatch Sparkling Graphite metallic
E65 M67TUD44 Sedan Black Sapphire metallic
E34 M50B20 Sedan Calypsorot metallic

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Spunky » 01 Юни 2023, 20:45

Това с "програмирането" на роботите е останало от "програмирането" на СНС машините. Не са програмисти тия хора, а са или механични инжененри или машинисти с опит, но това не е професия и не е програмиране. Просто е допълнително умение. При мен роботите се обучават от приложните инженери, както и те програмират ПЛСтата. Ембедед софтуеристи пишат кода за интегриране към нашето оборудване, тия са вече са скъпи, но те не пипат роботи и машини. Няма много кадри в БГ и добрите си ги крадем постоянно. Докарваме хора сега от главно източна европа и турция.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 01 Юни 2023, 21:05

Потръгва темата, това е добре!

Към колегата с манипулатора от 6-ти клас: Повярвай ми, това няма нищо общо :mhihi: ! С колко и какви серво-мотори, енкодери и т.н е бил този манипулатор? Всъщност, робот е всичко, което прави нещо автоматично! Да не би от тук да идва объркването? Правец-а няма техническа възможност за управление на подобен робот! Гарантирам го!

Към другия колега - човека работи и знае. Има няколко проекта, които се бавят заради евро-финансирането, което знаем защо се бави :mhihi: :mhihi:

Не му трябват 'програмисти', защото той е такъв! Пиша 'програмиране', но май доста хора разбират различни неща под тази дума... За да започне този робот да се движи се прави/пише програма на програмен език. Тук обаче е ключовия момент, че този човек трябва да има представа за още доста неща от реалните машини и обекти (от желязо, ел. инсталация, пневматика, хидравлика и т.н. техника/технологии). На 'чистия' програмист му 'липсва' този аспект от знания! В момента имаме огромен проблем с ръководителя на един 'помощен' отдел, който идва от ИТ-отдела на завода! Отличен специалист в областта си, но с нулеви виждания за 'реалните' машини и тяхната работа :mhihi: :mhihi: Резултата са грандиозни глупости и проблеми! Просто нещата не са като да направиш някакво приложение...
Понеже говорим за конкретния пример на този човек - има много търсене в тази област! Явно има пари и хора, които искат да внедрят тази техника във фирмите си. Днес разговаряха с един друг човек относно изпълнение на поръчка на някаква фирма... Въпроса е, че и клиентите искат да 'еВат дявола във въздуха', 'с пръдня боя' и т.н. и резултата е този!
Този човек не ми е шеф! Ние бяхме на обучение при него. Съвсем сериозно мислим с колегите да поразучим още малко тази техника и да пробваме нещо частно! Така или иначе работим с ЦПУ-та и задвижвания на водещите европейски фирми ( и не само)... Технически нещата са ни напълно ясни! Комбинацията е уникална!

П.П. Ще пробвам да кача едно клипче как работят роботите и лазерите на тях! Не мисля, че е супер-проста работа, както и софтуера им... Не говорим робот да подрежда палети с торби! Това са 30-40 реда програма :mhihi: :mhihi:
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Binev_OuT » 01 Юни 2023, 22:20

Темата е за бизнес , а пишат само заплатаджии :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 02 Юни 2023, 7:34

Това не е проблем за идеята на темата... Всеки работник има поглед над нещата във фирмата, където работи, нали така? Може би си трябва и друга тема, където собствениците на бизнеси да си обсъждат ситуацията с 'пазара на труда' в България и неоснованите искания на 'заплатаджиите'..?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Е.Димитров » 02 Юни 2023, 8:37

Проблема визиран от първото мнение, където има един човек "оркестър" и гадна база е следният (според мен).
Да речем, че началника/собственика търси кадър, който да обучи и да пусне в работата.
Обаче вероятно има две неща, които пречат това да стане, едното е, че това е много специфична работа, не са толкова фирмите в България, които да ползват услугите постоянно. Тоест няма постоянен поток от пари за тази длъжност, от друга страна може би се явяват някакви кандидати, които да искат доста високо заплащане, което влиза в конфликт с регулярните дейности по тази длъжност.
Един вид, наема работник на еди какви си пари, но не може да му уплътни времето с поръчки и съобразно приходите по тези поръчки и трябва да вади пари за заплатата му от другите дейности на фирмата.
По въпроса за гадната база, в смисъл мръсотия и тн, това си е чиста мърлявщина и обикновено издава и манталитета на собственика.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 02 Юни 2023, 8:56

Конкретните твърдят, че работа има колкото искаш! Връщат клиенти, защото нямат ресурс, както и си избират 'задачи', защото могат да си го позволят! Разбира се, не на всякъде е така...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Моджо » 02 Юни 2023, 9:11

Връщам клиенти, които ще ми донесат приход 100-200-300 лв. Защо ?
1. Такиви са инцидентни, няма как да сложа човек само за тях щото не мога да му гарантирам прихода, а сиренето си е с пари , нали така.
2. Ако пък случайно има много такива инцидентни пак не е особено рентабилно отделен човек щото потъваш в дреболии и като ми потрябваш за нещо по-сериозно не мога да разчитам и пак треа човек друг.
Та винаги има 2 гледни точки в целата работа и ако некой си мисли, че е много лесно да си работодател се е преевал жестоко. Милион пъти е по-добре да си си на заплатка и да не ти дреме.
Иначе ги има и от двете по много..работодатели капут, ама и работещи - леш.
И някак ми се струва , че "леша" е бая повече :))
И в общи линии средата за "бизнес" в бг е доста лоша. Да не кажа трагична.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от nickstorm » 02 Юни 2023, 12:11

Значи, тоз чиляк, бил много голям спец в щатите-страната на неограничените възможности, но е избрал да се върне в татковината, където пазара е безкрайно по-малък и няма кадри да прави биг бизнис в неговата област? Дооооообре....

Местя си го в другия крачол, само бизнесмени у тоя форум, раз'ираш ли
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от nickstorm » 02 Юни 2023, 12:18

ildivvy написа:Потръгва темата, това е добре!

Към колегата с манипулатора от 6-ти клас: Повярвай ми, това няма нищо общо :mhihi: ! С колко и какви серво-мотори, енкодери и т.н е бил този манипулатор? Всъщност, робот е всичко, което прави нещо автоматично! :


Кое няма общо? Пишехме команди и една щипка самостоятелно взима едно кубче и го оставя на друго място :dunno: "Серво-мотори" вика, "енкодери", аз съм бил 6-ти клас все пак и нямах търпение да свърши часа и да поразцъкаме на Саботаж- първата ми компютърна игра , дето минаваха едни хеликоптери и ги пукаш отдолу с едни картечници :mhihi:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ivanski_2

Последни теми
Facebook