Тичане

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Тичане

Мнение от vicho » 28 Юни 2023, 19:12

Давам тон!

Започнах края на миналата година, абсолютно несериозно с лично тегло 97кг при ръст 178см (кюфте съм си от едно известно време, а винаги съм бил силно елегантен - хилка) :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Първото ми тичане все пак беше 5.4км с 8 км/ч. Въобще не очаквах и реших, че ще продължа. Свалих 5-6 кг и ги запазих. От 3-4 месеца насам съм 91-92кг като продължавам да си ям и пия със същата сила.

Продължих да ходя веднъж в седмицата до операцията (началото на март). След това имах 2 месеца пауза и от май месец продължих вече по-сериозно. Общо взето пълна лемарщина, ама ми харесва да се раздвижа след работа.

Преди малко се раздвижих за пореден път този месец и вече усещам, че нещата се подобряват значително.

Изображение

Изображение

Засичам с HUAWEI GT Runner. Пулсът го мери абсолютно точно, дистанцията бяга с някакви 100-200-300 метра, ама в края на тренировката може да си я нагласиш според пътеката какво показва :idea:

Бих се радвал бегачите да споделят повечко, защото от доста време ме хранят, че ми е ВИСОК пулса, ще умирам и т.н. :lol: :lol: :lol:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Тичане

Мнение от Spunky » 28 Юни 2023, 19:42

Поздравления за усилията. Само тичаш ли или правиш и други упражнения? Вдигаш ли тежести? Ако не, вкарай и това и вдигни приема на протеин.

Тичането не ми е любимо, правя само спринтове и предпочитам да ходя повече. С повече кила, товариш много стави също. Гориш и по-трудно мазнини и си ядеш мускулите до някаква степен. Виж как изглежда един тичач на дълго и Юсейн Болт.

Препоръчвам спринтове за по една две минути всеки ден, както и тичането да е навън.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 28 Юни 2023, 20:10

Аз също бягам поне три пъти седмично с туристическо темпо, поне за мен, след края на тренировка... Доколкото разбирам, правиш 8км за 1ч ? Аз правя 4км за около 19мин, като не ми е цел времето. Иначе правя и по 6-7км (мога и още малко) ако реша, че искам само да бягам в конкретния ден... Колегите в отдела обаче са си бегачи, като единия се занимава доста сериозно (прави маратони и полу-маратони)... Ходят и на щафетни бизнес-ръновете из страната (4х4км), като се представят отлично. Иска се постоянство! След катастрофата едно лято правех само коремни преси и ходех да бягам. Всеки ден... След известно време/тренировки и времената спадат и километрите се увеличават и умората намалява... Иска си обаче хубави маратонки и чорапи поне! В момента проблем ми прави често шева на чорапите, който се пада върху пръстите на краката. Понякога застава в гадно положение и ме дразни... Иначе колегата е прав - скучно занимание... И още нещо - според мен, бягането на пътека и по 'трасе' (алея, писта и т.н.) е различно!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 28 Юни 2023, 20:33

Spunky написа:Поздравления за усилията. Само тичаш ли или правиш и други упражнения? Вдигаш ли тежести? Ако не, вкарай и това и вдигни приема на протеин.


Благодаря!!!

Все още не се чувствам адекватен за тежести, че ми вкараха няколко дюбела в рамото март месец и правих рехабилитация и не ми се пипат щанги, в най-добрата си форма си бях супер и сега го отчитам, трудно би се върнала, но какво да се прави.

Spunky написа:Тичането не ми е любимо, правя само спринтове и предпочитам да ходя повече. С повече кила, товариш много стави също. Гориш и по-трудно мазнини и си ядеш мускулите до някаква степен. Виж как изглежда един тичач на дълго и Юсейн Болт.


Нямам конкретни цели, нито да изглеждам по-добре, нито да горя мазнини... искам да не ми е тежко като трябва да се напрегна малко или много, т.е. да се чувствам добре в ежедневието

Spunky написа:Препоръчвам спринтове за по една две минути всеки ден, както и тичането да е навън.


Този месец 2 от тренировките ми бяха такива, мисля да продължа да ги редувам.

400 метра ходене с 6 км/ч
400 метра тичане с 12 км/ч

страшно потене :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение

Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Тичане

Мнение от drifty » 28 Юни 2023, 21:43

С постоянство ще стане, колега. :bchug:

На мен ми е слаб корема и все като почна някакви тренировки и поддава и трябва да ги спирам. Миналата есен почнах много чести разходки и упражнения за корем и сега дори мога отново да правя по някое друго набиране без болки в корема.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Тичане

Мнение от gromovich » 29 Юни 2023, 5:58

ildivvy написа: Иска си обаче хубави маратонки и чорапи поне


Пробвал ли си онези сивите по 20-25 лева маратонки от декатлон. Аз от 2 години ходя да тичам с тях и се чувствам много добре. Иначе от долу горе от 20 години си ходих редовно да тичам 5-6 км, понякога и по 10 км, но от година имам проблем със седалищния нерв и докато тичам не ми е комфортно. Какво ли до сега не пробвах и не мога да се справя с този проблем. За тичането е много важно кой какви килограми ще тръска, защото коленните стави много лесно се працакват. За хората с повече килограми бързото ходене също е опция, много по щадящо и долу горе със същия ефект.
Иначе за да не е скучно занимание аз избягвам стадионите. Ходих преди в Южния парк и правя една голяма обиколка, а в последно време на езерото в Панчарево. И на двете места терена е разнообразен - има си спускания и изкачвания.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Тичане

Мнение от ivanski_2 » 29 Юни 2023, 6:41

Как беше, ако ме видите да тичам в 6 сутринта, тичайте и вие - нещо става :mhihi:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Тичане

Мнение от TNT » 29 Юни 2023, 8:50

vicho написа:кюфте съм си от едно известно време, а винаги съм бил силно елегантен - хилка..........
защото от доста време ме хранят, че ми е ВИСОК пулса, ще умирам и т.н. :lol: :lol: :lol:


И аз бях клечав. Сега имам 6-7кг излишни и също го имам този проблем с пулса. Обикалях и доктори, холтери носих - нищо. На пътеката сменям темпото, от там бързо се сменя и пулса. 120-160. На колело повече от 125 не мога да кача. С тежести също трудно повече. На боксовия чувал не знам, че няма къде да закача гривната с бинтове и ръкавици, но веднъж си премерих след поредната серия и показа 189 :help: В спокойно състояние и докато спя... даже ми е нисък. Да кажем, че след 170-175 почва да ми тежи и не мога да поддържам дълго :mhihi: Доктора каза, че го свалям бързо и не го притеснява толкова.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Тичане

Мнение от b_u_b_o » 29 Юни 2023, 10:19

Нормално да е висок пулса когато аеробния капацитет е нисък и тялото не е привикнало към такова натоварване. С повече тичане ще го свалите. Но ако си мислите, че на пътеката е тичане жестоко се лъжете. Тя е да си дигнете пулса преди тренировка с тежести, нищо повече. Тичането е навън, натоварването няма нищо общо с пътеката.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 29 Юни 2023, 10:29

TNT написа:И аз бях клечав. Сега имам 6-7кг излишни и също го имам този проблем с пулса. Обикалях и доктори, холтери носих - нищо. На пътеката сменям темпото, от там бързо се сменя и пулса. 120-160. На колело повече от 125 не мога да кача. С тежести също трудно повече. На боксовия чувал не знам, че няма къде да закача гривната с бинтове и ръкавици, но веднъж си премерих след поредната серия и показа 189 :help: В спокойно състояние и докато спя... даже ми е нисък. Да кажем, че след 170-175 почва да ми тежи и не мога да поддържам дълго :mhihi:


Аз не мисля, че е кой знае какъв проблем, на първите тичания съм поддържал пулс над 170 за над 15 минути, че дори съм стигал над 180 за минути. Сега нещата доста са се подобрили и си мисля, че още ще се подобрят. Не мисля, че е чак за доктори положението, никога не съм имал никакви оплаквания, тежести и т.н. , но и аз го отдавам на килограмите :dunno: Пък и това май си е строго индивидуално.

Въпреки, че от един от най-известните БЕГАЧИ на дълги разстояния знам, че при тичане не трябва да се качва над 150, ама ако му сложа моите 30кг над неговите сигурно и той ще го качи... :mhihi: :mhihi: :mhihi:

TNT написа: Доктора каза, че го свалям бързо и не го притеснява толкова.


това май е най-важното :idea:

някой спомена за маратонки и чорапи, маратонки си купих специално за тичане и ги ползвам само на пътеката :mhihi: :mhihi: :mhihi: Ей тез' ->

180 кинта (Asics Gel Nimbus 24)

Изображение

b_u_b_o написа:Но ако си мислите, че на пътеката е тичане жестоко се лъжете. Тя е да си дигнете пулса преди тренировка с тежести, нищо повече. Тичането е навън, натоварването няма нищо общо с пътеката.


Това е абсолютно вярно, но аз все още не се чувствам готов да изляза да тичам навън, със сигурност ще пробвам, но ще е след 1-2 месеца поне... Както казах, аз поне не гоня резултати за маратони и т.н. , а да се чувствам добре и донякъде ми помага :bchug:

b_u_b_o написа:Нормално да е висок пулса когато аеробния капацитет е нисък и тялото не е привикнало към такова натоварване. С повече тичане ще го свалите..


Това значи ли, че ако си държа пулса в "Aerobic" зоната ще помогне за свалянето му вместо в "Anaerobic" и "Extreme" :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Тичане

Мнение от TNT » 29 Юни 2023, 10:45

То хубаво навън, ама ако има къде. В паркчето до нас има толкова хора, че не става - пробвано е. А да паля колата, за да ходя да тичам някъде не ме кефи, при положение, че фитнеса е в съседната сграда. Плюс това с тичането навън, ако не е по трева - не е готино дългосрочно. По тротоарите ебава повече ставите от пътека. Преди години местообитаването ми беше другаде, бягах в горичка и си беше друго.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Тичане

Мнение от alx » 29 Юни 2023, 13:23

бягам рядко, но ходя по 5-7км почти всеки ден. тежа в кг ръста ми минус 100 което са ми казвали, че е правилното
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Тичане

Мнение от TNT » 29 Юни 2023, 13:27

Горе-долу ориентир е. Аз на -100 съм слаб, -95 по-добре. Имам приятели почти 2 метра и на 100кг са си клечави.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 29 Юни 2023, 13:30

Аз имам и хубави маратонки за бягане (Найк Реакс Рън 6), но не бягам с тях, защото обикновено бягам след другата тренировка и съм с едни смешни китайки... Разликата е огромна! Аз съм 72-75кг лято/зима (при 171см) и не тръскам много килограми :mhihi: според мен...

Това с мястото за бягане е 'проблем' по някога, наистина! Аз поне имам огромен избор - и булеварди и п-к Лаута и т.н.

Друг важен 'параметър' бил каданса. Така казва моя колега-маратонец, който ги разбира нещата. При мен бил перфектен (не помня цифрата), просто трябвало да отворя още малко крачката... Но те ме навиват за попълнение в техните щафети, а аз не се 'давам' много-много...
Последна промяна ildivvy на 29 Юни 2023, 22:33, променена общо 1 път
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 29 Юни 2023, 16:08

vicho написа:от доста време ме хранят, че ми е ВИСОК пулса, ще умирам и т.н. :lol: :lol: :lol:


Пулса си ти е добре. Какво очакват, да тръгнеш от вчера за днес да тичаш и да имаш пулс на маратонец ли? Аеробния капацитет само ще се подобрява и пулса ще пада с времето.

alx написа:бягам рядко, но ходя по 5-7км почти всеки ден. тежа в кг ръста ми минус 100 което са ми казвали, че е правилното


Тия неща с теглото, височината и БМИ са глупости. Ако ги пренесеш върху повечето елитни спортисти в прайма им, изключая маратонци, футболисти, колоездачи и т.н. спортове в които е важно да не носиш много мускули ще излезе, че са дебелаци.

Правилния ориентир е процента телесни мазнини. Държиш ли някъде 12-15% си жик-так. При жените идеално е 15-20, до 25 макс. При тия нива инсулинова чувствителност, холестерол, пулс и т.н. също обикновено са в оптимални граници.
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook