Кредити

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

имате ли кредит, който изплащате в момента

ипотечен
21
20%
потребителски (вкл. микро такива)
20
19%
лизинг на кола
3
3%
ипотечен + още 1 от другите 2 вида
7
7%
ипотечен + потребителски + лизинг
1
1%
никакъв
52
50%
 
Общо гласове : 104
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кредити

Мнение от steeN » 04 Яну 2024, 18:41

Тез неща сме ги дъвкали много, на мен по-интересно ми беше дали някой има обяснение защо последните години така се нормализира да имаш кредити, при условие че това беше табу (говоря специално за Бг).
И то това го видях как стана последните 4 макс 5 години.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Кредити

Мнение от barabqga » 04 Яну 2024, 18:56

steeN написа:Тез неща сме ги дъвкали много, на мен по-интересно ми беше дали някой има обяснение защо последните години така се нормализира да имаш кредити, при условие че това беше табу (говоря специално за Бг).
И то това го видях как стана последните 4 макс 5 години.
ето това е интересно и е по темата
аз мисля че просто самата идея зае място в съзнанието/бита на хората и с подобрение на условията резултата е такъв
в личен план, нямам кредит, не съм имал, нито нещо на изплащане съм купувал
ще ми се да изтегля за жилище, че и без това парите отиват за наем, но явно не съм видял жилището за което си струва да плащам заем
е квартирата бих в купил с кредит, но просто не я продават :D

Изпратено от моят 22126RN91Y с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Кредити

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2024, 19:01

@ Steen

Защото се очакваше да има бум и да гризнат пак дървото масата хора като 2008ма, но не се случи и хората се успокоиха и още повече забравиха.

Има недостиг за кадри във всеки бранш и трудно може да ги удариш с криза като и без това не достигат. Дори фирмите да се свиват пак почти не освобождават хора. Не можеш и да изнудваш с по-ниска заплата, никой няма да ти седи.

Демографската криза стабилизира другата.

И това спокойствие спомага повече хора да се отпуснат с кредити

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Кредити

Мнение от grkv » 04 Яну 2024, 19:10

steeN написа:на мен по-интересно ми беше дали някой има обяснение защо последните години така се нормализира да имаш кредити, при условие че това беше табу (говоря специално за Бг).
И то това го видях как стана последните 4 макс 5 години.


За банкови кредити не мога да отговоря, но те обхващат според мен и друг тип хора. Мога да отговоря за хората, които взимат бързи кредити, а те са толкова много, че свят ще ви се завие...
Защо? - Защото е супер лесно и достъпно, което в комбинация с ниските доходи на масата, нуждата от instant gratification и нулевата финансова култура водят до това - всеки има по някое бързо кредитче, по-лабилните на телефонни заплахи и псих. натиск отдавна са в спиралата с 10+ кредита и няма вадене... аз нямам кредити, ама знам как се взима - за около 10 минути първия път през телефона, всеки следващ за около 1-2 минути и до 30 мин. парите ти са на най-близкия офис на изипей. Услугата е топ, няма спор.

Имам клиенти с по 10-15 активни кредита и 30-40 изплатени зад гърба си.
Изплатени, разбирайте взимаш 1000, връщаш 2600 за по-малко от година.
Ще им възстановим разликата от 1000 до 2600, ама ми е ясно, че утре пак ще е същото... просто щото е лесно и хората в днешно време не носят на „зор“ и лишения, по-лесно е кредит до заплата... за 5 мин ти решава проблемите, пък утре ще му мислим. :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Кредити

Мнение от peshehodetz » 04 Яну 2024, 19:57

grkv написа:
Защо? - Защото е супер лесно и достъпно, което в комбинация с ниските доходи на масата, нуждата от instant gratification и нулевата финансова култура водят до това - всеки има по някое бързо кредитче, по-лабилните на телефонни заплахи и псих. натиск отдавна са в спиралата с 10+ кредита и няма вадене... аз нямам кредити, ама знам как се взима - за около 10 минути първия път през телефона, всеки следващ за около 1-2 минути и до 30 мин. парите ти са на най-близкия офис на изипей. Услугата е топ, няма спор.

Имам клиенти с по 10-15 активни кредита и 30-40 изплатени зад гърба си.
Изплатени, разбирайте взимаш 1000, връщаш 2600 за по-малко от година.
Ще им възстановим разликата от 1000 до 2600, ама ми е ясно, че утре пак ще е същото... просто щото е лесно и хората в днешно време не носят на „зор“ и лишения, по-лесно е кредит до заплата... за 5 мин ти решава проблемите, пък утре ще му мислим. :dunno:


За какви заплахи става въпрос - от страна на колекторски фирми ли ? Иначе във връзка с тази и другата тема за имотния пазар отново видео на Киро Брейка. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Кредити

Мнение от grkv » 04 Яну 2024, 20:10

peshehodetz написа:
За какви заплахи става въпрос - от страна на колекторски фирми ли ?


Още преди цесията, самите финансови институции си звънят и притискат - първо длъжника, после звънят на роднините му и им обясняват какъв е престъпник и неудачник - тука в зависимост от „реакцията“ се стига и до „ще пратим сина ви с затвора ако не платите задълженията му до 3 дни“, представят се за ЧСИ-та, предсъдебни, съдебни отдели и какво ли не. От там насетне се почват посещения от „мобилни екипи“ - понякога и по-яки момчета с някоя креслива пикла - идват на работното ти място и правят скандали на висок глас, ако живееш в апартамент - идват в блока, лепят цялата ти врата с лепенки „длъжник", ако отвориш - пак крещят и събират комшиите да гледат сеир. Всичко това с цел да те злепоставят и да си плащаш.
Това е 2023-та година, не е нещо от 90’те. Хич не е готино, ама за жалост т’ва е начина да се събират задължения по необезпечени кредити... до физическа саморазправа не се стига, или поне нямам клиент да ми е споделял реална история.

Колекторите работят основно по телефона при спорни вземания, при безспорните си тръгват по читавия начин.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Кредити

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 20:23

grkv написа:после звънят на роднините му и им обясняват какъв е престъпник и неудачник -


това си представям в щатите как ще сработи... мисля, че от първото позвъняване на роднина до първия съдебен иск от заемополучателя ще минат 30 минути... а може и по- малко :mhihi:
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Кредити

Мнение от nickstorm » 04 Яну 2024, 22:41

alx написа:
grkv написа:после звънят на роднините му и им обясняват какъв е престъпник и неудачник -


това си представям в щатите как ще сработи... мисля, че от първото позвъняване на роднина до първия съдебен иск от заемополучателя ще минат 30 минути... а може и по- малко :mhihi:


Като каза Щатите и съдебен иск, тъкмо изгледах това :arrow:

https://www.youtube.com/watch?v=7nwMoVjeMLM

Ама накрая се оказаха от недосегаемата раса, so to speak ;)
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Кредити

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 23:24

nickstorm написа: Ама накрая се оказаха от недосегаемата раса, so to speak ;)


дали? това е единия от тях...

https://www.cbs19.tv/article/news/local ... wo%20years.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Кредити

Мнение от 3186 » 06 Яну 2024, 13:20

За кредитите… според мен в сегашната ситуация здравето е единственото, което може трайно да събори някого от това да си изплаща кредита. Ако разбира се иска изобщо да го изплаща.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Кредити

Мнение от Rainbow » 08 Яну 2024, 11:27

steeN написа:Тез неща сме ги дъвкали много, на мен по-интересно ми беше дали някой има обяснение защо последните години така се нормализира да имаш кредити, при условие че това беше табу (говоря специално за Бг).
И то това го видях как стана последните 4 макс 5 години.


Според мен е естествен процес. Кредите бяха табу покрай комунизма и след него по времето на прехода, защото тогава и да искаш като цяло нямаше кой да ти даде. По същото време беше табу да имаш дебитна карта, а да не говорим за кредитна. Втората може би още е табу за много...

Сега очаквам във форума на милионерите както каза един колега, да ми кажете как навсякъде плащате само кеш :lol:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Кредити

Мнение от vicho » 08 Яну 2024, 15:55

Rainbow написа:Сега очаквам във форума на милионерите както каза един колега, да ми кажете как навсякъде плащате само кеш :lol:


аз и таксиджиите съм ги научил на пРост терминал, иначе да не ми идват :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook