Продаване на кола на лизинг

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Продаване на кола на лизинг

Мнение от nxn » 13 Ное 2023, 19:29

Интересно ми е някой правил ли е подобна сделка и има ли опит. Ситуацията е следната, искам да прехвърля лизинга на купувача и той да ми даде допълнителна сума за колата. Как става процесът, дължат ли се такси или данъци и кой ги плаща, купувача или продавача?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Ивайло Димов » 13 Ное 2023, 19:53

Ти може да прехвърлиш договора си ,ти не си собственик а лизингополучател ,сиреч хващате се под ръка с мераклията и отивате при чоржаджията на МПС-то т.е лизингодателя.И там ще се разясни кой какво ,как и кога .Въпроса е лизингодателя да одобри новия кандидат ,той наведнъж ли иска да изплати колата ,или са придължи лизинга по схемата ...тия неща се провееяват на място.Успех :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Jordana » 13 Ное 2023, 20:10

Новия плащач на лизинга трудно ще ти даде каквото и да било , просто докато не се изплати колата е собственост на лизингодателя . Плащача е просто ползвател временно .
Последна промяна Jordana на 13 Ное 2023, 20:13, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от nxn » 13 Ное 2023, 20:11

Интересно ми е тези Х пари, които ще дава на мен, как става с тях, по банка ми ги превежда, на ръка на място, плащат ли се такси.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Don_Diego » 13 Ное 2023, 20:13

Пак си пишеш колкото да щракаш по клавиатурата :mhihi:

Димов много добре го е обяснил: отивате при лизингодателя, той преценя дали новия линзингополучател е годен и ако да: плаща ти на теб каквото искаш за колата до момента и продължава да изплаща лизинга по каквато схема си избере
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от barty » 13 Ное 2023, 20:29

Един път съм правил такава сделка, като аз бях продавач.
Купувача беше одобрен от същата лизингова компания и просто му се прехвърли лизинга, с нов договор, без нотариус.
Сумата която трябваше да ми плати, я изпрати по банков път, преди да подпише договора.

Ако искаш колата, цялата, да я плати кеш е малко по-тегаво, тъй като купувача трябва на доверие да преведе сумата по сметка на лизингодателя и да се надява че ще му я прехвърлят.

Ако я купува на лизинг но от друга компания ще трябва двата лизингодателя да се разберат първо, после единият се отказва от лизинга а другият поема лизинга.
Последна промяна barty на 14 Ное 2023, 6:35, променена общо 1 път
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Jordana » 13 Ное 2023, 20:34

Плаща ти на тебе ама накрая данъчното събитие което ще възникне за лизингодателя трябва да включва и платените вноски по целия лизинг. Така че това прехвърляне на задължението по лизинга не е толко просто водиш един там и той ти плаща .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Ивайло Димов » 13 Ное 2023, 20:38

Лизингодателя след като провери надеждността на кандидат -купувача ,вероятно ще предложи тристранен договор ,в който ще се опише кой какви права и задължения има.Не би следвало дабима възражения ако мераклията е платежоспособен ,на лизингодателя му е все едно кой ще е стига да си плаща навреме парите и са се грижи за МПС-то съвестно .И да желателно е тази допълнителна сума която ще получиш ти да е описана надлежно и да бъде по банков път плстена.Ти реално ще продадеш договора си ,но последна дума има друг дали ще одобри подобна сделка.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от STEVAL » 13 Ное 2023, 21:06

Аз пък да допълня, че върху официално платената от купувача на теб сума дължиш 10% данък

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от nxn » 14 Ное 2023, 10:37

STEVAL написа:Аз пък да допълня, че върху официално платената от купувача на теб сума дължиш 10% данък


Тоест пълна стимулация да се прави под масата тази сделка... Точно каквото не искам...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от carmanf1 » 14 Ное 2023, 14:32

Аз правих на скоро подобно нещо, само че беше по-сложничко.

Колегите са го описали, но за да е простичко и лесно за теб, и да няма обърквации - обаждай се на лизинга и им кажи какво искаш да правиш.

Дай им те да си вършат работата, не ти вместо тях.

Не се затормозявай да го мислиш, те ще ти кажат и обяснят всичко.
Както ще ти предложат и различни опции, да си избереш, как е най-изгодно за теб. Имат много варианти и съвети :mhihi:

При мен нещата се получиха за около 15-20 мин. сумарно.

Казах какво искам, разбрахме се по телефона. Те подготвиха договора. Изпратиха ми го, прегледах.

Отидох до офиса им, подписах за 5 мин и това беше. Даже другата страна не трябваше да бъде с мен по едно и също време в офиса им.
Смисъл, не съм се съобразявал с другия, кога можел, кога не можел.

И те пререгистрираха колата, вместо мен. Само им дадох талона, без колата.

Не съм се занимавал с ходене до КАТ и да се разправям с тъпотиите им там

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от pampo » 14 Ное 2023, 16:58

STEVAL написа:Аз пък да допълня, че върху официално платената от купувача на теб сума дължиш 10% данък

За какво се дължи този данък? Ако е данък печалба, той не се ли плаща, когато купиш нещо и го продадеш по-скъпо? По тази кола най-вероятно са направени сериозни разходи от сегашния собственик, не следва ли те да се извадят от сумата, която той получава и тогава да се гледа финансов резултат?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от STEVAL » 14 Ное 2023, 22:26

pampo написа:
STEVAL написа:Аз пък да допълня, че върху официално платената от купувача на теб сума дължиш 10% данък

За какво се дължи този данък? Ако е данък печалба, той не се ли плаща, когато купиш нещо и го продадеш по-скъпо? По тази кола най-вероятно са направени сериозни разходи от сегашния собственик, не следва ли те да се извадят от сумата, която той получава и тогава да се гледа финансов резултат?


т.н. Данък общ доход

В общия случай 10% от продажната цена
Ако си затворил малко очите - продажната цена намалена с 10%НПР и тогава 10%ДДФЛ или иначе казано 9% от продажната цена
Ако искаме поне малко да сме изрядни, но не ни се плаща много :lol: - оформяме сумата като дарение

Предвид обаче, че такива договори обикновено са между физически лица - никой не ги декларира

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от Jorixa » 15 Ное 2023, 12:27

Според мен най-изгодно ще ти излезе да си изплатиш изцяло колата от лизинговата фирма/банка и да си я продадеш после като частно лице. Разбира се ако договора го позволява, имаш кеш и нямаш неустойки

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 30.08.2023
Местоположение: София/Бургас
Пол: Мъж
Кара: G30 530i
Мечтае да кара: E31 850 CSi

Re: Продаване на кола на лизинг

Мнение от hotblooded » 21 Ное 2023, 20:17

Две такива коли съм продал, и една съм купил :)
1) продаваш я на човек който иска да я купи изцяло, без лизинга:
А) Имаш пари да я доплатиш, тогава обаждаш се на администратора по твоя договор (тоя дето ти праща фактурите и писмата за застраховките), казваш му какво искаш да направиш, той ти дава дата и час да се явите с купувача в офис на лизингодателя, като преди това трябва да си превел дължимата сумата, в офиса попълваш една декларация че желаеш автомобила да бъде прехвърлен на купувача и толкова (естествено добре е преди това той да ти е дал парите) при мен ми ги приведе по банков път точно преди да влезем....
Б) нямаш парите - пак се свързваш с администратора, казваш какво ще правите купувача превежда парите на лизингодателя, и нататък е същото.
2) купувача ще продължи лизинга:
1) подава искане до лизинговата компания да го одобрят. Става в техен офис, където и да е (аз бях в София, купувачът в Нови Пазар), като го одобрят, привежда ти парите които искаш (или ги дава в брой), обаждат ти се да отидеш до офис на лизингодателя да подпишеш и ти, и там му предаваш ключове и талон....
Единия път от маймУникредит ми спретнаха непредвиден разход - преди прехвърляне на лизинга поискаха да платя 1/2 от остатъчната стойност, добре че ги имах, другия вариант беше да вдигнат вноската

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook