Бакшишите - за и против, как и защо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Оставяте ли бакшиш и колко?

Не оставям
8
15%
Оставям - 3-5%
12
23%
Оставям - 6-10%
15
28%
Оставям - повече от 10%
8
15%
Оставям - до 10 лева
6
11%
Оставям - до 20 лева
4
8%
Оставям - повече от 20 лева
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 53
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 12 Мар 2024, 15:28

И аз съм на мнението на Rainbow!

Много ми е интересно, как хората с най-малко пари, давали най-големите бакшиши, да не би да ги взимат на заем?
Ако е пиян някой или е дошъл от чужбина да се изживява на баровец 14 дни, като се изхвърля всеки ден не ги броя, че има все пак доста такива екземпляри.

Дори отговорите в анкета са показателни, че българина оставя или не, няма средно положение! Или все едно какво яде и как е обслужен, ще дава толкова % или толкова лева, за да не му се смеят или да не го мислят за скъсан.
Ако пък е доволен ще даде още повече просто.. :help:

Аз давам грубо в 50% от случаите колкото реша, няма % или точна сума, но са в ниските нива на сумите от анкетата, а в другите 50% не давам нищо.

Ето такъв смесен отговор няма в анкетата, нито подобен.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Anthony_J » 12 Мар 2024, 15:37

Изображение

“Пресмятат бакшишите според банковата сметка на летовниците
Кметицата се зарече да спре порочната практика

Собствениците на ресторанти и кафенета в прочутия курорт Сен Тропе на френския Лазурен бряг правят “финансови досиета” на клиентите си, за да могат да ги рекитират с напомпани сметки и щедри бакшиши в зависимост от авоарите им - гръмнаха излизащият в съседния голям град Ница вестник “Нис Матен” и местният “Вар Матен”.

Двата всекидневника направиха скандалния извод след внимателното проучване на няколко нелицеприятни случая в прочути кръчми на курортното градче. Става дума за брутални посегателства върху джобовете на състоятелни летовници, като изпъква случай с богат италиански клиент. В средата на миналата седмица той вечерял с гаджето си и малката компания в прочут местен локал, всичко било перфектно, италианецът платил цялата четирицифрена сметка и оставил и 500 евро бакшиш. Но тъкмо сядал зад волана на джипа си, когато видял към него да тича обслужвалият го в кръчмата сервитьор.

Всички от компанията си помислили, че са забравили нещо и останали изумени, когато дошлият до автомобила млад мъж казал със запъхтян глас на италианеца, че оставената “сума за почерпка” е “недостатъчна за клиент като него”. И на въпроса му с какъв бакшиш е трябвало да го зарадва, сервитьорът отговорил без да му мигне окото: “Поне 1000 евро, мерси!”.

Репортерите на “Нис Матен” и “Вар Матен” се разшетали из ресторантите и кафенетата на курорта и установили още много случаи на искани от сервитьорите “пари за почерпка” в зависимост от имотното състояние на гостите. И от разговорите с потърпевши и местни хора журналистите разбрали, че собствениците на заведения в Сен Тропе и най-верните им служители напоследък задължително скрояват предварително шапката на клиентите си, научавайки приблизително колко са дебели техните портфейли. Чрез проста и в същото време гениална хватка - при правенето на резервация от дадено лице кръчмарите искали задължително уж за гаранция всички данни от кредитната карта на пожелалия да им гостува летовник и пълното му име. След това от самата кредитна карта те научавали дали тя е с някакъв лимит или е безлимитна, от коя банка е издадена, с какъв срок на валидност е и т. н. - тоест докопвали се до информация, даваща ясна представа за финансовите възможности на бъдещия клиент.

После чрез името пък установявали къде живее той, с какво се занимава, имотен ли е и други нещица, като данните били заформяни в нещо като досие и вкарвани в специална папка-картотека. А върхът на номера бил, че собствениците на най-оборотните кръчми, които обикновено богатите гости изреждали една след друга по време на престоя в баровското градче, си разменяли “полезната информация”.

Раздуханите от “Нис Матен” и “Вар Матен” скандали разтревожиха кметицата на Сен Тропе - Силви Сири, и 59-годишната дама обеща да вземе сериозни мерки срещу порочната практика на кръчмарите в родния є град. Но според свидетели те продължавали да я карат, както си знаят. А някои пък вече били официализирали по американски образец задължителни бакшиши между 10% и 20% от похарчената сума за хапване и пийване.”

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 12 Мар 2024, 15:57

Американския образец е поне 20%, на 10% следва скандал, все едно си дал 0% :D
Умрях от смях с една кукувица/келнерка. В един парник/рибна кръчма, за две пластмасови чинии риба с картофи и по 2 миди, което беше най-евтиното основно и две бири пак в пластмасови чаши, сметката беше 100 долара.
На 10 долара бакшиш, подскочи като ужилена, следва чисто нагло просене и т.н. накрая не взе нищо и ме кълнеше да не идвам повече don't return!
А аз през цялото време й се смеех с приятеля ми и си говорехме без да ни разбира естествено.

Демек ако ядеш и пиеш без никакво напъване в парника с пластмасовите чинии, чаши и прибори, на човек ще отиде по 100+ долара и още 20-30 за бакшиш :D Ако сте 3-ма с лекота 100долара бакшиш..
Сигурно в читав ресторант ще искат 30% вече..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от steeN » 13 Мар 2024, 11:14

В същност, общоприетото е 15% в щатите. Другото е както си го направиш, ако се държиш зле ще се държат зле с теб... затова за много неща впечатленията на хората са толкова различни.
Друго, което го няма тук, в баровете там е прието след всяка поръчка на бармана да му оставиш $1-2.

По тази тема дори икономистите спорят. Много дълга и широка, аз лично просто се съобразявам с местните привички.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 301
Регистриран на: 11.03.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: мфил
Детайли за колата: 120D

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Evanko » 13 Мар 2024, 12:04

Това Галактиката е голема работа, фактически!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Моджо » 13 Мар 2024, 13:35

Добре, че не е Зафира, казанлъшка :))
Убу де, в Щатите съм, екскурзия. Влизам некъде, не ги знам тия работи с бакшиша и не оставям...и какво ще стане ? Най-вероятно - нищо. Еми..не са познали тогава :))
Хм,хм...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Top Gun Maverick » 13 Мар 2024, 14:34

Аз нещо не вдянах идеята на колегата да пусне измамник с такси в тема в която се пита оставяте ли бакшиш или не след някаква услуга. Излъгал го в сметката евентуално, излъгал го с динари, къде в цялата работа се касае по темата? Да го беше пуснал в криминалната редом с това как някой е измамен в автосервиз или как някой политик краде всеки ден от нас.

Твоята нотка пък грам не я разбрах. Хюстън, имаме проблем. :mhihi:

alekangg написа:.

Демек ако ядеш и пиеш без никакво напъване в парника с пластмасовите чинии, чаши и прибори, на човек ще отиде по 100+ долара и още 20-30 за бакшиш :D Ако сте 3-ма с лекота 100долара бакшиш..
Сигурно в читав ресторант ще искат 30% вече..

Затова казах, че е рекетьорска практика, а това "просене" описано от колегата Антъни вече си е изнудване. Заслужава един шут в задника тоя бягащия цървул.

А иначе аз съм почти като теб и го описах. Даже е имало случаи искат да му оставим повече бакшиш на някой сервитьор, който цяла нощ е гледал все едно е наказан да работи тип лелка от данъчното, общината или паспортна. :kuku: Ай сиктир, не съм ги брал от дърво, а както казах съм си разменял времето да ги изкарвам. :idea:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от TNT » 13 Мар 2024, 16:59

Все по-рядко оставям изобщо бакшиш, щото масово са се насрали и с цените. Да си го вземат от управителя, в държави със заплати х2-х3 е по-евтино. Честно казано като процент по-стабилен бакшиш съм оставял последните 1-2 години само в по-малки населени места, където съм си облизвал пръстите :yes:

Извън заведения често закръглям сметката при майстора за колата. Много трудно се намира читав.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alx » 13 Мар 2024, 17:55

Моджо написа:Добре, че не е Зафира, казанлъшка :))
Убу де, в Щатите съм, екскурзия. Влизам некъде, не ги знам тия работи с бакшиша и не оставям...и какво ще стане ? Най-вероятно - нищо. Еми..не са познали тогава :))


зависи къде си. ако с в ню йорк може да те гонят да си го искат... иначе по принцип никой нищо няма да ти каже. но имай напредвид, че примерно в моя щат минималната заплата в момента е $15/час за работа без бакшиши и $6.75 за такива с бакшиши... един вид ако не оставиш бакшиш тоя сервитьор работи за никви пари... затова е прието да се оставя едни 10-15% а ако си много доволен (и имаш намерение да дойдеш пак) - оставяш едни 20% примерно.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 13 Мар 2024, 18:46

alx написа:
Моджо написа:Добре, че не е Зафира, казанлъшка :))
Убу де, в Щатите съм, екскурзия. Влизам некъде, не ги знам тия работи с бакшиша и не оставям...и какво ще стане ? Най-вероятно - нищо. Еми..не са познали тогава :))


зависи къде си. ако с в ню йорк може да те гонят да си го искат... иначе по принцип никой нищо няма да ти каже. но имай напредвид, че примерно в моя щат минималната заплата в момента е $15/час за работа без бакшиши и $6.75 за такива с бакшиши... един вид ако не оставиш бакшиш тоя сервитьор работи за никви пари... затова е прието да се оставя едни 10-15% а ако си много доволен (и имаш намерение да дойдеш пак) - оставяш едни 20% примерно.


това ми е любимата мантра.
Ами то може и за без пари да работят, имаше такива случаи преди доста години по Златните и вероятно други места в българските курорти.
На лудите цени в кравария, шефа не му се плаща заплата и видиш ли малоумните келнери ще ме гоня за бакшиш! :help:
Обаче чувам за най-различни бакшиши там, от взимането на колата под наем, до връщането ѝ, до чистачката в хотела, магазина, абе има ли жив човек, що да не се даде бакшиш. Сигурно някои хора в кравария дават по 20-30долара на ден бакшиши, ако са на почивка семейно вероятно 100-ца на ден не им мърда. Обаче се кефят и гордеят явно.
Дори на касата на кафене на самообслужване има бакшиш, включая ако си купиш кафе на зърна, демек само ти го подава в пакет и пак чакат бакшиш.
В малките населени места не са толкова нагли и там им давам, но в големите градове и в центъра на същите е смърт.
Случката за която писах по-нагоре стана в центъра на Бостън.

Как пък само в Кравария са толкова нагли за бакшиши и естествено наоколо, защото са се научили, че ония дават.

В Мексико имах друг подобен случай.
Ядохме в кръчма, ще плащам с карта, ония идва и вика бакшиш. Казах му, че ще му дам отделно в кеш и му чакам ПОС-а да мина с картата-Револют.
Докато ония подготвяше сумата на ПОС-а, видя, че ще му дам по спомен около 9-10% от сметката в кеш.
И почна с жалбите и просията, как това е много малко, как имало барман, готвач, той и т.н. и да дам поне 20%.
Направо му се изсмях и му казах директно, че не съм американец. Онзи пак продължи да се оплаква и едновременно с това взе да се изнервя и каза, че не искал никакъв бакшиш! Бре ще ме уплаши и така докато чакахме да мине транзакцията, а ония мрънкаше, взе, че извади леко картата от ПОС-а докато пишеше waiting или нещо от сорта и я пъха пак, но това става пред мен на 20см.
ПОС-а не изкара никаква бележка и ония вика дай пак. Ама на мен ми дойде уведомление, че ми е дръпнало пари и му го показвам.
Стана нов скандал, онзи взе да плаши, че ще вика полиция!! Викам му викай, ама по-бързо, че ми писна от теб.
Накрая дойде някакво момиче, уж заместник управител, ония й обяснява как трябва да платя пак и че той нямало да плаща.
После аз и показах, че са дръпнати парите и изрично й обясних, че онзи дръпна картата докато течеше транзакцията и аз няма да плащам пак. Тя се съгласи и помоли да й пратя снимки на мейл и това беше. Келнерчето подскачаше, хем бакшиш не взе, хем може й да е платил сметката, не знам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от vicho » 13 Мар 2024, 20:25

alx написа:зависи къде си. ако с в ню йорк може да те гонят да си го искат... иначе по принцип никой нищо няма да ти каже. но имай напредвид, че примерно в моя щат минималната заплата в момента е $15/час за работа без бакшиши и $6.75 за такива с бакшиши... един вид ако не оставиш бакшиш тоя сервитьор работи за никви пари... затова е прието да се оставя едни 10-15% а ако си много доволен (и имаш намерение да дойдеш пак) - оставяш едни 20% примерно.


и ние останалите трябва да съчувстваме на някой с 0 ценз :mhihi: :mhihi: :mhihi:

и да му оставяме бакшиш, защото е тъп или толко си може...

ай малко :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Top Gun Maverick » 13 Мар 2024, 20:40

:mhihi: Тая случка на Алек в меХико беше топ смях. :mhihi: Няма такъв наглец като тоя келнер, честно. Малко му бил 10% и накрая дръж това дърво. :mhihi:

П.п: И нашите тука КРЪЧМАРИ вечно ревящи, че ще фалират се изучиха и на интервюта за работа им натякват как ще вземат бакшиши един вид, че няма проблем ниската заплата. :kuku: Е кой печели реално от тоя бакшиш дами и господа? Уж ревем срещу сива икономика пък се чудим как да я поддържаме. Робовладелецът дава ниска заплата и свива пари под масата с всевъзможни схеми, а хората му помагат като плащат заплата на персонала. :clap: Да не ви казвам как има шефове вземащи бакшиша на персонала. :kuku:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от peshehodetz » 13 Мар 2024, 21:53

В Мексико турист да плаща с кредитни карти в повечето случаи е като да си играе с огъня. :( :( :(
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от немо » 13 Мар 2024, 21:55

vicho написа:
alx написа:.........


и ние останалите трябва да съчувстваме на някой с 0 ценз :mhihi: :mhihi: :mhihi:

и да му оставяме бакшиш, защото е тъп или толко си може...

ай малко :mhihi:


Доста високомерно изказване....не ,че ме учудва де.... :lol:

Имам приятел, който през 2005 замина със зелена карта, започна първо в строителството при един градски, който беше отишъл там по-рано, но като 2-ра работа се хвана да разнася пици.Като го питах какво му плащат каза : нищо ! Е как нищо бе,ква е тая работа? И той каза : изкарваш от бакшиши . И аз така :shock: А той казва : това там е нормално и почти задължително.
Та в тоя ред на мисли прибързаните заключения , които човек може да направи от ограничения кръгозор на собствената си камбанария невинаги са правилни.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от vicho » 13 Мар 2024, 22:20

немо написа:Та в тоя ред на мисли прибързаните заключения , които човек може да направи от ограничения кръгозор на собствената си камбанария невинаги са правилни.


бако, и ние сме бачкали у Щатите (дали сме своя дан към великата и свята република, която уважавам до ден днешен), недей толко да се величаеш (щот имаме общи роднини у фейса) :mhihi: :mhihi: :mhihi:

не сме забравили, че сме тръгнали от Враца, бъди сигурен :weed:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook