Уред за температура

Чип тунинг, Standalone и piggyback електроники.

Модератор: bum_bum

ботокс ефект 
Аватар
Мнения: 882
Регистриран на: 5.12.2006
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: черна сянка
Мечтае да кара: още по-черна сянка

Уред за температура

Мнение от Dido_stz » 17 Дек 2010, 14:37

МОже ли да се направи някаква джаджа, която при минаване на стрелката на температурата малко над допустимото да пуска сигнал към някаква лампичка на таблото примерно? Става въпрос за Е36, всички си гледаме стрелката на температурата, но загрява за секунди и ако си се отнесъл някъде по пътя изобщо не можеш да я усетиш.
the project is ready....
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Уред за температура

Мнение от bum_bum » 17 Дек 2010, 16:23

По принцип има място за лампичка, като влезе в критичната температура. Ако сложиш там крушка предполагам ще светне.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Уред за температура

Мнение от Делян » 17 Дек 2010, 17:15

Те хубаво сложили лампичка,моята си я има, даже и свети :mhihi: , ама видиш ли я , вече квото и да прайш, поне едни 400 лв. назад :mhihi: По-добре е, ако има начин да се направи с някакъв датчик на 100 градуса да речем и като ги стигне да почва да пищи, както от включени фарове на изгасена кола да речем. Наистина е тънка границата, от леко позагряла и прегряла кола, става доста бързо, а последиците са скъпи...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Уред за температура

Мнение от bum_bum » 17 Дек 2010, 17:23

Не мисля, че лампичката като светне е за да ти сигнализира, че си с 400лв назад. Зумера е добра идея все пак.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 9.04.2009
Местоположение: коларовград
Пол: Мъж
Кара: BMW отново серия 3 бенз
Мечтае да кара: волска каручка
Детайли за колата: събира много и малко, според повода

Re: Уред за температура

Мнение от daka1972 » 17 Дек 2010, 18:19

няма невъзможни щеща , но по принцип и да тръгне в дясно стрелката визкто или ел перката трябва да върне а и ако е загряла вече доста клапата на капачката на радиятора отваря и пушека не може да не се види недай боже особино около нова година че джоба е най празен тогава

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Уред за температура

Мнение от Делян » 19 Дек 2010, 2:51

Ами не са много оцелелите бмв-та без последици след като е светвала лампичката.Аз веднъж я видях да свети, олекнах едни пари, за втори път не искам да я виждам пак :mhihi:. Просто е по-првилно според мен да светва, не като стигне до края, ами доста по рано.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Уред за температура

Мнение от bum_bum » 19 Дек 2010, 8:49

Може би ще е най-добре някой ако се светне как да светка тая лампичка, която си я има по-рано.
Който не вижда лампички и не разбира кога загрява да си купи М10 :mhihi: Кара си 10-тина км с не повече от литър вода в мотора без никакви последствия вече 10-тина хиляди км по-късно :mhihi:
Изображение

ботокс ефект 
Аватар
Мнения: 882
Регистриран на: 5.12.2006
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: черна сянка
Мечтае да кара: още по-черна сянка

Re: Уред за температура

Мнение от Dido_stz » 20 Дек 2010, 11:43

то ясно, че има ламба да свети, ама както казваха колегите тя като светне вече, файда малко йок. Идеята ми е, както казахте по-нагоре с някакво зумерче ли, или самата лампа да се направи да светне по рано, а не както и е зададено по принцип на 120 градуса ли е не знам колко точно. Това някой жичкаджия и по-наясно с тоците трябва да го каже
the project is ready....
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 7.08.2004
Местоположение: София-Русе
Пол: Мъж

Re: Уред за температура

Мнение от civic » 22 Дек 2010, 10:55

Аз съм си решил проблема така:
http://cgi.ebay.co.uk/Shadow-Pro-Water-Temperature-Gauge-Black-Face-60mm-/180574205792?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a0b0fb760#ht_5718wt_905

Има си лампа и зумер които да настройваш на колко градуса да се включат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Уред за температура

Мнение от Делян » 22 Дек 2010, 22:11

Хубава джаджа, но все си мисля че има начин, да се направи и на оригиналното табло. Незнам оригиналната крушка, не светва ли след сигнал от термистор да речем на 120 градуса. Та ако принципа е такъв, спокойно може да се смени с термистор да речем на 100 градуса, също и да се вземе ток към няккъв зумер. Някой колега, ако ги чатка електрониките съм сигурен, че ще се измисли нещо :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Уред за температура

Мнение от stony1 » 26 Дек 2010, 16:45

При Е36 има темперетурен датчик, който при 101 градуса включва електрическата перка на климатика направо на втора степен. Цялата верига се управлява с реле и е лесно да се вземе сигнал от него и да се направи лампата да свети, дори може да се направи всяка лампа да свети. При изправна система и неработещо виско не е възможно колата да загрее, лично съм го пробвал. За тези, които имат климатици е лесно да си направят лампата да свети. Тези които нямат ще трябва да изградят ел веригата от датчика до релето, а ако искат могат и перка от климатик да си сложат и като я свържат в системата ще имат допълнително охлаждане при температури по-големи от 101 градуса.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Уред за температура

Мнение от Делян » 26 Дек 2010, 19:43

А знаеш ли къде се намира това реле и евентуално от кой кабел се взема сигнала?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 575
Регистриран на: 7.10.2007
Местоположение: Sliven City
Пол: Мъж
Кара: е30 coupe IS
Мечтае да кара: Мойта си Е30-ка !
Детайли за колата: черно e30 купе IS на газ

Re: Уред за температура

Мнение от Dafy » 10 Яну 2011, 19:51

http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=17&fg=05
номер 5

http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=17&fg=05
номер 10


взимате една малка лампичка от страничен мигач ... и я връзвате единия край на маса другия един по един на датчика ... когато загряла колата ще светне ....
толкоз ли е закодирано и сложно ... волтметър също върши чудеса :Д
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 115
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: Sofia
Кара: Е65

Re: Уред за температура

Мнение от b2d » 03 Апр 2011, 0:44

stony1 написа:При Е36 има темперетурен датчик, който при 101 градуса включва електрическата перка на климатика направо на втора степен. Цялата верига се управлява с реле и е лесно да се вземе сигнал от него и да се направи лампата да свети, дори може да се направи всяка лампа да свети. При изправна система и неработещо виско не е възможно колата да загрее, лично съм го пробвал. За тези, които имат климатици е лесно да си направят лампата да свети. Тези които нямат ще трябва да изградят ел веригата от датчика до релето, а ако искат могат и перка от климатик да си сложат и като я свържат в системата ще имат допълнително охлаждане при температури по-големи от 101 градуса.


Moже ли да задам въпрос какво ще рече изправна система...? Аз съм с нова водна помпа и старо (ново) виско от колега, който ми каза, че работи, но сега като се затопли времето (15 градуса) в задръстванията колата тръгва да загрява и теста на виското е ясен не работи демек колата е достигнала оптимална темература на работа тръгва да задминава след като е на място 5мин и в този момент би трябвало да не можеш да спреш перката, но уви с лекота спира, което ще рече, че виското не работи е как тогава си тествал изправна с-ма с неработещо виско и не е загрявала не знам освен да е било 0 или -5 градуса... ? И сега пак ще слагам виско но се чудя да давам ли 30-50лв за втора ръка или да си купя ново за около 100лв ?!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 575
Регистриран на: 7.10.2007
Местоположение: Sliven City
Пол: Мъж
Кара: е30 coupe IS
Мечтае да кара: Мойта си Е30-ка !
Детайли за колата: черно e30 купе IS на газ

Re: Уред за температура

Мнение от Dafy » 03 Апр 2011, 10:08

и аз бях пред тази дилема ... накрая си сложих Ел перка и проблема се реши :)
Изображение

Следваща

Назад към Електроника

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook