Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от mafiata_ » 30 Авг 2023, 8:16

Проблема е следния, като малко се пооправи след като последно смених водна помпа и термостат но остана.
Значи колата вдига температура вече над 35-36° външна температура и скорости над 160 - 170км/ч.
Сменено е всичко без маркучи по охладителната система.
Радиатор Mahle за модела, капачка на разширителен съд, виско закс, радиатор на климатик, водна помпа Meile метална и термостат от тдс на 80° също Мahle. Кара се с хепу антифриз разреден за около -30°
Значи преди смяната на водната помпа и термостат същото се случваше при външна температура над 31-32 и скорост 120-130 за да ми стой стрелката на 12ч.
Забравих да кажа че и таблото съм сменил и не е от него.
Колата не надува маркучи, охладителната течност е бистра и го прави само лятото по големите жегите. При температури под 30° нямам никави проблеми при високи натоварвания скорости и т. н.
Къде да търся проблема?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от TheDriver » 30 Авг 2023, 8:34

Как я наливаш и обезвъздушаваш?

За сравнение М52Б28 с базовия тунинг и ремап на писта почти постоянно над 5к оборота, без виско и климатична перка не заграява. При това е имало и състезания в средата на Август в Пловдивско...

Същия мотор и същата кола, но с всичко по нея откъм перки(докато още се движеше по улиците), загряваше точно по описания от теб начин заради кофти обезвъздушаване или по-скоро наливане.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от mafiata_ » 30 Авг 2023, 8:58

Развива се тапичката за обезвъздушаване и се налива охладителна течност докато не прелее от там, всичко това на загасен двигател. След това завивам паля след като отвори термостата пак я развивам да излезне някакъв въздух ако има. На другия ден доливам вода в разширителни съд. Общо взето така.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от TheDriver » 30 Авг 2023, 9:14

При мен този начин на пълнене категорично не работи и оставя въздушен джоб в мотора, което причинява прегряване. :dunno:

Аз откачам горния голям маркуч на радиатора/казанчето на радиатора и от там през маркуча наливам колкото поеме в посока мотора. След това закачам маркуча и продължавам процедурата по описания от теб начин. + парно включено парно вътре.

Кола която уж беше обезвъздушена и пълна, но прегряваше с висока скорост, пое 2.5л през маркуча. :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от mafiata_ » 30 Авг 2023, 9:51

TheDriver написа:При мен този начин на пълнене категорично не работи и оставя въздушен джоб в мотора, което причинява прегряване. :dunno:

Аз откачам горния голям маркуч на радиатора/казанчето на радиатора и от там през маркуча наливам колкото поеме в посока мотора. След това закачам маркуча и продължавам процедурата по описания от теб начин. + парно включено парно вътре.

Кола която уж беше обезвъздушена и пълна, но прегряваше с висока скорост, пое 2.5л през маркуча. :dunno:


Ще пробвам и по този начин и ще видим какео ще стане.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от shlosera » 30 Авг 2023, 10:02

Като съм обезвъздушавал м50то преди време пълнех радиатора до горе и надувах през капачката и така докато спре да поема след това по описаната от вас процедура и не съм имал проблем никога мисля че даже наливах и през пробката за обезвъздушаване колкото поеме.


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от zvetiko » 30 Авг 2023, 11:52

Дали изобщо има проблем и до колко е сериозен, до колко загрява. При по-тежки натоварвания вече се проявяват неоригиналните части- да кажем чугунената отливка на перката на неоригиналната водната помпа има по-малка работна повърхност от тази на пластмасовата оригинална, по принцип термостата задължително трябва да е оригинален- има доста теми по въпроса.
Понякога има отлагания в каналите на двигателя, изобщо може да се изброяват доста неща.
За мистичното обезвъздушаване- просто се пълни докато потече от пробката, но има един момент, когато си мислиш, че е напълнено, а влиза още един литър. Ако го изпуснеш става огромен въздушен джоб и вече е неприятно. Ако е напълнено добре, караш малко на обороти за да се появи парното, на другия ден доливаш, ако е необходимо, и това е.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от Kroki » 30 Авг 2023, 12:57

Половината бегачки не са с оригинални термостати и нищо им няма. :D
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от mafiata_ » 30 Авг 2023, 13:01

IMG_20230815_131343.jpg
Да действително има разлика от около 2мм при водната помпа и то в + към новата метална спрямо алтернативни пластмасови.
Интересното е че преди време имах абсолютно същия двигател и правеше същите неща. Загряваше по същия начин. И от там идва въпроса ми знам че не е нормално. Иначе колата си има и всички дифузьори пред климатичен радиатор, виско и е стокова. Забравих да допълня че има газ но не мисля би трябвало да е свързано при положение че това е от както е монтирана чисто нова ГИ.
Единственно останаха маркучите и да пробвам това с обезвъздушаването.
Обърнаха ми внимание че има значение и как се монтира самия термостат. Надявам се там където са го монтирали да го знаят това. Всъщост стрелката трябва да е нагоре нали? И другото което е 80° от тдс като цялото ми харесва идеята за през лятото пък зимата ще видим
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от Kroki » 31 Авг 2023, 13:59

Имай предвид, че ние използваме водни помпи - термотек. Само те изглеждат окей.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2871
Регистриран на: 11.10.2006
Местоположение: Ruse
Пол: Мъж

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от Le Transporteur » 31 Авг 2023, 14:09

Kroki написа:Имай предвид, че ние използваме водни помпи - термотек. Само те изглеждат окей.

А ние, не сме ги чували. :winky:
Какво, е педимството им според теб?
"Башак": ...еее БМВ караш, а ти е скъпо!

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от Kroki » 31 Авг 2023, 14:50

Викнахме от абс всички марки, които можеха да се викнат от основните ни доставчици - елит, интер, тех-ко.
Освен, че е с цяла отлята перка, то и сглобката и е цяла, а не е на ос. Продали сме поне 10, 5 от тях се карат на писти. Няма филм.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2871
Регистриран на: 11.10.2006
Местоположение: Ruse
Пол: Мъж

Re: Загряване при извънградско каране лятото. М52б28???

Мнение от Le Transporteur » 31 Авг 2023, 15:12

Kroki написа:Викнахме от абс всички марки, които можеха да се викнат от основните ни доставчици - елит, интер, тех-ко.
Освен, че е с цяла отлята перка, то и сглобката и е цяла, а не е на ос. Продали сме поне 10, 5 от тях се карат на писти. Няма филм.

Благодаря! :yes:
"Башак": ...еее БМВ караш, а ти е скъпо!

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook