Теч от газов клапан

Останалите BMW-та.

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Теч от газов клапан

Мнение от xaxo » 11 Яну 2022, 8:18

Колеги,

Две седмици карах колата само на бензин, уж профилактично малко. Днес реших да си карам пак на газ, цъкам, обръща си, върви си нормално, нищо й няма, докато изведнъж не усещам миризма на газ от вентилацията.
Отварям капака и гледам клапана за газта с филтърчето обледен. Като доближиш ухо се чува и леко фъщене и миризма на газ.
Фълтърчето е сменяно преди 9-10 месеца, та не е скоро да съм пипал и да не е донатегнато капачето. Ще пробвам да го донатегна, но това което се чудя е от какво може да е тази мокра следа долу на самия клапан.

Може ли от там да изпуска нещо, ей така да му е станало нещо изведнъж. Ако е от там, нямаше ли и там да е заскрежено, а не само от горе?

Може ли от неизползване уплътненията при филтъра (има горе при капачката и от долната страна също) да са изсъхнали и сега да прави мизерии?

Като бях при колата не се сетих, но сега ми хрумна да я го напръскам със сапунена вода. Ако балоните са горе, натягам и/или сменям уплътнения, ако са долу явно ще трябва да сменям клапан, нали така?

Изображение

Някой газаджия да препоръчате (може и на лично) в южната част на София с работно време и след 5и30?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Теч от газов клапан

Мнение от ~Мишо~ » 11 Яну 2022, 10:47

Така като го гледам, тоя клапан е обърнат обратно, чашката трябва да е отдолу, буксата горе. Сигурно някой го е монтирал така, за да му е удобно да сменя филтърчето :nono: . Свали си го и го сложи както трябва, спазвай и посоките вход/изход. Смени му филтърчето и ако е нужно уплътненията. Възможно е да изпуска от щуцер, сапунената вода ще покаже. Това на намотката е следи от газта или конденза, не му се кахари.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Теч от газов клапан

Мнение от xaxo » 11 Яну 2022, 11:24

Мислих, го това с позицията на клапана, понеже и на мен ми станаха странни тези обърнати надписи.
Междувременно обаче се чух с един газаджия по телефона и попитах и за това. Човека каза, че да, принципно клапана трябва да е отгоре, но за този модел клапани нямало значение начина на монтиране. Действително не съм имал проблем с работата на системата до момента (на около 3-4 години е).
Единствено си мисля, че монтиран по този начин, конденза се стича по клапана, ако това може да му повлияе по някакъв начин.
Та има ли действително причина да го завъртам?

Иначе ми каза, че нямал такива уплътнители и не може да помогне (вероятно не му се занимава).
Нали говорим за този уплътнител, който тук в случая си върви с филтърчето? Има ли други уплътнения, които подлежат на смяна?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Теч от газов клапан

Мнение от ~Мишо~ » 11 Яну 2022, 11:57

Пробата с сапунената вода ще ти каже къде е теча. Иначе за клапана - те газаджиите и изпарителите слагат както им падне, подвързват ги където на тях им е удобно, и даже работят някакси. Ама не е ОК. В чашката на клапана при филтърчето трябва да има малък магнит, улавя фините метални стружки, и трябва да стои на дъното. Ти си решаваш как да бъде. В крайна сметка и един нов клапан не е кой знае какви пари...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Теч от газов клапан

Мнение от xaxo » 11 Яну 2022, 13:37

От капачето на чашката е, веднага си показа като го пръснах. И понеже веднага заледи не можах да пробвам да го достегна, а маркучите се напълниха и продължи да си фъска и след изключване, та ще го пробвам довечера като тръгвам от работа.

Искам направо да сменя уплътнението, но не му знам размера, та вероятно ще трябва сваляне, мерене, слагане и после пак...
Специални ли са тези о-пръстени или всеки с нужния размер би станал?

Благодаря ти ~Мишо~ за включването!

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Теч от газов клапан

Мнение от ~Мишо~ » 11 Яну 2022, 17:05

Маслоустойчив ще ти свърши работа. В магазините за авто части имат различни размери, все някой ще стане...

Назад към Други модели

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook