Вибрация при движение

5-та серия (2017+)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Вибрация при движение

Мнение от @2bar » 24 Фев 2021, 23:32

много сложно подхождате, направо си отива в посока дисертация...

Вибрации в диапазона 80 - 120 км/ч в повечто случаи (99%) идва от предният мост. След като човекът пише,че е без значение дали е на неутрална или на скорост, не разбирам, защо намесвате тампоните на двигателя?!

Вирациите идват според мен (99%) от окачването. След като са сменени полуоски и т.н. единствено остават носачи или криви носачи или както там се казва на български (Zugstrebe). Имах го на е39, е60 сега леко го усещам на F11. Става въпрос за хидравлични тампони, които с времето си променят характеристиката. Смяната става лесно повече от 2 часа не вярвам да е.

Другото с Road Force баланас не го разбирам, честно....Някой има ли сника или нещо подобно, как точно се прави? Става въпрос за Finischen и Matschnen ли? Първото го правим само за протопити, второто не е необходимо, когато става въпрос за автомобили, които са в серийно прозиводство.....

С две думи, смени кривите носачи (или само тампоните) или както се казва на български и пиши, какво е станало.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Вибрация при движение

Мнение от pimpo » 25 Фев 2021, 10:19

Аз съм сменил хидравличните тампони на дебелите носачи (Meyle HD). Следващото ще е тънките носачи. Там няма как само тампона. Има леки пукнатини, но няма нукакъв луфт. Съмнявам се да има ефект, но ще ги сменя. Всички шарнири са абсолютно здрави.

Относно road force:
https://www.youtube.com/watch?v=6PSd0TTqlwc
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Вибрация при движение

Мнение от @2bar » 25 Фев 2021, 22:21

по принцип серем в темата на човека, и сигурно няма да е много очарован, но:

предният мост на е60 няма нищо общо с ф10. С две думи евентуални решения за ф10, може да се окаже, че не водят до успех на е60 и обратно - на е60 е макферсън, на ф10 е с 4 носача (единият е двоен).

Meyle HD няма нищо общо с оригиналните тампони. HD Серията е уж усилена, разбирай карат повече, преди да се скъсат. Както винаги в този живот, всичко е компромис. HD сложих преди много време на е34 на задният мост и веднага усетих разлика и съответно отново изхвърлиш и сложиш оригинални. Нищо чудно това HD изобщо да не са хидравлични тампони а най - обикновенна гума, което коренно променя нещата.

всички шарнири са абсолютно здрави - така ти се иска да е, но дали е така....на колко км е колата или колко км си минал с тези шарнири? И проверката е правена как - с една щанга и напъване...става, ама много зависи от опита на проверяващият.

и като говорим за вибрации...повечето пъти всичко се обощава като вибация макар, че може купето да вибрира а воланът да е спокоен, може само воланът да вибрира, воланът може да не вибрира, а да се върти леко и т.н. С две думи описанието на проблемът трябва да е много точен, за да може и дизгнозата по интернет да е точна.

това с road force ме мързеше да го изгледам до края, но за мен си е най - обикновен баланс. Допълнително слагат и валяк, който отново променя всичко - диаметърът му е доста малък и натоварването на гумата не отговаря на действителното, когато гумата се търкаля.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1786
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: София Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: E34TDS , CL 500, Е65

Re: Вибрация при движение

Мнение от klintan66 » 04 Мар 2021, 15:36

И аз имам същия проблем . Вибрации които се появяват и изчезват. Колата е е 65 обаче.
Всичко е сменено, всичко в норми но вибрациите ги има.
Мисля да сваля мотора за прверка на валове и основни лагери.
Хора, които много говорят, и не ви става ясно от първото изречение какво искат да кажат, обикновено искат пари, искат да ви излъжат или поне да ви заблудят !

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 672
Регистриран на: 14.12.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само Месершмити

Re: Вибрация при движение

Мнение от galant » 11 Мар 2021, 21:29

Колега,някакво развитие в положителна посока?
А пробвал ли си с реглаж на преден и заден мост,наклон и там каквото има настройки на мостовете?Аз с едно а5 2018г имах проблем и даже радарите и системата против сблъсък бяха спряли да работят.300лв в Порше и реглаж и калибрация и се успа.Аз на моята г30 също имам нещо в диапазона 130-150 ама едната ми гума задна рънфлет подскача.Като сложа новите летни ще видя как ще е.Опитай с реглаж ако не си,така и така се действа в бг на принжипа проба-грешка.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Вибрация при движение

Мнение от pimpo » 12 Мар 2021, 9:44

Сега имам нова теория :)
Динамичният баланс на гумите го правих все след като колата е седяла на едно място поне една нощ. При тази ситуация гумите са смачкани (на мястото на стъпката) и им трябва поне 10км да се "изгладят". Затова мисля да натоваря летните ми гуми с джанти, дето не са на колата от месеци и да ги закарам на баланс сега. Очаквам да има разлика. Или май по-скоро се надявам :)
Също така си поръчах полиуретанови тампони за кривите носачи. Макар и нови, тези тампони са ми меки и предницата ми е лигава, в сравниение с е36/46 с плътни тампони.
Ще споделя резултата и от двете интервенции, но ще е най-рано след месец.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 12.02.2007

Re: Вибрация при движение

Мнение от sk8 » 21 Окт 2021, 15:09

колега има ли положително развитие по въпроса ? :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Вибрация при движение

Мнение от pimpo » 22 Окт 2021, 12:57

Нямаше ефект...
Последното, което установих наскоро е, че вибрацията е с характерна честота - около 18 херца. Същата характерна честота на трептене на купето се получава И при преминаване на кратки резки неравности (дървена летва висока 5см, най-малките платмасови легнали полицаи). Направих видео на бавен кадър при преминаване през летвата и видях, че и предни и задни гуми правят още няколко трептения нагоре/надолу след като минат през летвата (без да подскачат де). Т.е. вибрацията според мен е във вертикална посока и се дължи на резонанс на подвижната част на окачването (джанти, дискове и тн.) спрямо купето. Т.е пружини и амортисьори не могат достатъчно успешно да погасят вибрации с точно тази честота. Минах за проба на 18ки (нормално съм на 17ки), при което вибрацията стана по-остра, рязка но не изчезна. Но според мен потвърждава теорията, че е във вертикална посока. Промяната на характера на вибрацията показва, че тя зависи от контакта с пътя.
Въпросната честота на резонанс при другите ми бмв-та винаги е била чувствително по-висока. Което е логично, предвид значително по-лекото окачване (по-малки джанти, дискове). И оттам стигам до извода, че донякъде е въпрос на дизайн на колата, в комбинация с лееееко заминали амортиьори. Казвам леко, защото на тест са отлични, но все пак не са нови. Въпроса е дали да ги сменям сега, заради богатото ми въображение или да си карам :))) Вибрацията е вече много много лека и е само в определен скоростен диапазон и реално не е никакъв проблем. Просто ме дразни. Та засега отлагам.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 11.03.2007
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: G30 530E 2020

Re: Вибрация при движение

Мнение от morskivalk » 14 Май 2022, 16:55

karisto написа:Вече и с направен динамичен Road Force баланас, без никаква промяна! При всички положения, той не беше безмислен, защото имаше леко разминаване на двете гуми, но основния проблем си остава! Тази вибрация - резониране се появя и изчезва... :banghead:

Здравей, може ли адрес или сервиз където си направил road force balance ? Че и аз съм до Варна и моята взе да друса като сложих летните 19'. Благодаря предварително.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 74
Регистриран на: 19.03.2017

Re: Вибрация при движение

Мнение от desonator » 11 Юни 2022, 7:12

Здравейте.
Изчетох темата и ми стана интересно дали има някакво развитие по темата?

"все едно гледаш сериал и не си изгледал последния епизод" :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 2.01.2010
Пол: Мъж
Кара: 992 turbo, G30 540ixdrive.

Re: Вибрация при движение

Мнение от Shadowed » 11 Юни 2022, 16:06

morskivalk написа:
karisto написа:Вече и с направен динамичен Road Force баланас, без никаква промяна! При всички положения, той не беше безмислен, защото имаше леко разминаване на двете гуми, но основния проблем си остава! Тази вибрация - резониране се появя и изчезва... :banghead:

Здравей, може ли адрес или сервиз където си направил road force balance ? Че и аз съм до Варна и моята взе да друса като сложих летните 19'. Благодаря предварително.

Не си губи времето с тази глупост.

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 23.08.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G30 530d

Re: Вибрация при движение

Мнение от Sotac » 15 Юни 2022, 15:36

Имах сериозни проблеми с вибрации след слагането на летните гуми (19' Michelin PS4 - 2-ри сезон). Едно на въпрос, че са ми шумни (спрямо 18' Pirelli SottoZero зимни) - имам шум от тях от 110 до 120км/ч, и освен това от 135 до 150 направо си имаше вибрации и тресене. Над 160 се кротваше и беше окей.

Нормален баланс не помогна (на 2-3 места пробвах), и преди да хвърля гумите отидох да направя road-force баланс, и вибрацията+тресенето общо взето изчезнаха. Все още са ми шумни летните и не ми харесват, но поне няма осезаема вибрация. Ще отложа новите гуми за догодина.
Ще ида и до Мкар да погледнат окачването отпред докато имам още гаранция, зимните са по-износени по външната част/ръб, та може и това да има общо..

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 13.02.2016
Местоположение: Германия
Кара: G30 525Ad MSport
Мечтае да кара: 7 серия

Re: Вибрация при движение

Мнение от Radoslav Koev » 16 Дек 2022, 15:32

Здравейте
При мен вибрацията се появи след като колата започна да гори и слава богу я усетихме навреме. Трябваше да се смени само пластмасовия коликтор. От там почна една слаба вибрация и почукване се едно чука верига но винаги при диапазона 1400-1600 оборота. Много форуми изчетох и повечето мнения бяха ходова част. Да ама не едни руснаци откриха че проблема идва от двигателя. Мисля да посетя БМВ и да се запозная с автомонтьора там. Колата е с гаранция. БМВ Г30 231кс.

Предишна

Назад към G30/G31/G32/G33

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook