BMW F20 120d, Верига, пеперудки

1-серия (E81, E82, E87, E88, F20, F21)

Модератор: Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 25 Авг 2021, 21:08

Здравейте колеги, от вчера вече съм в този подфорум.
Колата е BMW F20 120d Blue Performance, N47D20C, 184кс. 2013, 186 000км.
Четох, препрочитах и пак нищо не разбрах, та както винаги питам тук. Има ли проблеми с веригата този мотор?
Палих го и го гасих, няма шум, няма тракане... Нищо. Джамбазина се кълне в тая кола, чак гаранция ми даде 1 година в избран от мен сервиз. :kuku:
Тея пеперудки има ли ги, да ги махам ли, какво да ги правя... :dunno:
Това ми е първи дизел, не съм карал досега.
Питах и в темата за маслата в е60 подфорума, но ще питам и вас - какво масло за този двигател? Почти само градско се кара.
Нормално колата е Евро 5, но предишния собственик я е поръчал някак си с Blue Performance (и аз нищо не разбрах) и сега е Евро 6.
Трябва да е с DPF филтър и някакъв друг катализатор, няма как, но не видях никъде AdBlue да се сипва. Значи няма тази система. Тогава само с DPF-а и катализатора ли се решават нещата? Регенерации, обратно налягане - само с диагностика ли са?
Колата е от първи собственик. В Германия съм.
Извинявайте за глупавите въпроси.

Поздрави
Тодор
Не искам много, искам всичко!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от nikola59 » 26 Авг 2021, 0:56

Първо провери сервизната история ако има колата да не би да са сменявали веригите. Първо това провери. Щом няма шумове е добре. Шумът от вериги се чува в задната част на мотора когато са тръгнали. Веригите са консуматив за съжаление и се сменяват в интервала 150-200К км. Там също можеш да питаш някой дилър, ще ти обяснят предполагам. За сега не бързай, но имай едно наум, че ти предстои смяна. За този мотор N47D20C, 184кс. съм писал многократно в темата за Е90. Давал съм и пълният списък с оригиналните кат. номера на всичко което е включено по тема вериги за този мотор когато сменявах моите. Има ги така наречените "пеперудки", и при този мотор не се махат, а се сменяват защото са отделен модул от всмукателният колектор като цената им е около 40 евра. Това е кат. номер 11617812938 и можеш да го видиш тук номер 2 от схемата: https://bimmercat.com/bmw/en/search/sel ... 1617812938 Когато решиш да сменяваш вериги ще смениш и пеперудките понеже така или иначе всмук. колектор се сваля.
В друга тема писах че цените тази година в Германия скочиха с 5-7 евра на литър на дребно, а скоро и у нас. Няма да сбъркаш със следните масла:
RAVENOL VMP SAE 5W-30 справка: https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... w30-vw-bmw В момента с този мотор карам с него. Преди него 3 смени карах със BMW TWIN POWER TURBO 5W-30 LL-04 справка: https://www.ato24.de/en/bmw-twin-power- ... e-oil.html
Равенол в края на октомври всяка година правят намаления (миналата нямаше) и може да ги следиш ако ти се струва висока цената.
Да, този мотор е евро 5 и има DPF филтър. Състоянието му, оставащите км. живот, честота на регенерации може да се види на диагностика!
N47D20C поне за мен си е много добър мотор и освен смяната на веригите които направих не съм имал други разходи по него вече 4-та година (изключвам обслужване естествено)
Относно BMW BluePerformance този от който си я купил е дал и не малка сума за това :D (поръчва се допълнително) - търси синя капачка за наливане при двигателя или резервоара. Прочети тук: https://www.bmw.bg/content/dam/bmw/mark ... 763724.pdf или
https://bmwtuning.co/bmw-blueperformance/ и на много места в нета.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 460
Регистриран на: 20.03.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Луноход

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от pepsin » 26 Авг 2021, 6:24

Здравейте,аз съм с същия двигател в ф20 и фабрично нямам пеперуди :shock: И аз нямах шумове траканя но си смених веригите ;) лошото е че цените за работа започват от 500 лв. до 6400 лв. с частите в оторизиран сервиз :mhihi: :mhihi: :mhihi: :bang: :bang: :bang: На мен лично всичко ми излезна 1400/500/600 лв. два дни работа и двигателя не се сваля.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 9.04.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от E30driver » 26 Авг 2021, 11:00

Ако си я взел от сериозен човек и можеш да си сигурен в километрите, бих те посъветвал да си я караш така. Ако не си сигурен, в БМВ ще ти кажат дали километрите са реални - сигурно са верни, но лесно може и да са 320 хил. за 8 години. Ако ще минаваш ТЮВ в Германия, те съветвам да не махаш нищо (особено ДПФ) което може да се отрази на емисиите на колата- може не само да не минеш, но и да те подгонят за избягване на данъци, тъй като колата ти става с по-ниска категория. Да не говорим , че в Щутгарт въведоха доста ограничения за дизелите. За смяна на масло може да следиш излизат оферти от официалните дилъри. Когато живеех там (само че за Мерцедес) ми излизаше същото или съвсем малко по-скъпо да правя смените при дилър.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 26 Авг 2021, 15:13

Благодаря за отговорите колеги.
За махане на катализатор, ДПФ и т.н. даже и дума не може да става. Ама хич.
Сервизна книжка нямам на хартия. Всичко е в навигацията. Всяка година има запис (дано не ви лъжа) от БМВ. Собственика е само един. Съмнява ме да лъже с километрите.
Ако си взема талона и го представя в БМВ, те могат ли да ми изкарат сервизна история, километри и други неща, при положение, че колата не е купена от тях, а от друго представителство на БМВ в друг град. Може и мега тъп да е въпроса ми, но срещнах в немските форуми отказ от БМВ да издаде документ за сервизна история, защото не е била поддържана при тях, а в друг град. Най-лесно е да отида на място и да ги питам за повече информация.
Аз място за наливане на AdBlue не видях.
Може да е само ДПФ за Евро 6.
Сега ще го обслужа както трябва и ще си се кара.
Горивен филтър е добре да се смени. Нали така?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 26 Авг 2021, 15:22

E30driver написа:Ако си я взел от сериозен човек и можеш да си сигурен в километрите, бих те посъветвал да си я караш така. Ако не си сигурен, в БМВ ще ти кажат дали километрите са реални - сигурно са верни, но лесно може и да са 320 хил. за 8 години. Ако ще минаваш ТЮВ в Германия, те съветвам да не махаш нищо (особено ДПФ) което може да се отрази на емисиите на колата- може не само да не минеш, но и да те подгонят за избягване на данъци, тъй като колата ти става с по-ниска категория. Да не говорим , че в Щутгарт въведоха доста ограничения за дизелите. За смяна на масло може да следиш излизат оферти от официалните дилъри. Когато живеех там (само че за Мерцедес) ми излизаше същото или съвсем малко по-скъпо да правя смените при дилър.
Разбира се, че колата ще минава ТЮВ, тя си е с немска регистрация.
В Щутгарт не е само проблема с ограниченията за дизел, има и за скорост, 1000 камери и полиция с бинокли да те гледат от 1 километър какви ги вършиш на светофара (телефончето в ръката).
Относно смяната на маслото - аз сменям м/у 8 и 9000км. Няма как да излезе по-евтино в дилъра, при положение, че маслото ми (8л. и филтър) ми е към 70 евро. Наема на подемника и изхвърляне на старото масло - 20. Няма и 100 евро и съм сигурен какво съм сипал и че наистина е сменено. Малко мухабет с колегите в сервиза - безценно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 9.04.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от E30driver » 26 Авг 2021, 16:07

Gari написа:Благодаря за отговорите колеги.
За махане на катализатор, ДПФ и т.н. даже и дума не може да става. Ама хич.
Сервизна книжка нямам на хартия. Всичко е в навигацията. Всяка година има запис (дано не ви лъжа) от БМВ. Собственика е само един. Съмнява ме да лъже с километрите.
Ако си взема талона и го представя в БМВ, те могат ли да ми изкарат сервизна история, километри и други неща, при положение, че колата не е купена от тях, а от друго представителство на БМВ в друг град. Може и мега тъп да е въпроса ми, но срещнах в немските форуми отказ от БМВ да издаде документ за сервизна история, защото не е била поддържана при тях, а в друг град. Най-лесно е да отида на място и да ги питам за повече информация.
Аз място за наливане на AdBlue не видях.
Може да е само ДПФ за Евро 6.
Сега ще го обслужа както трябва и ще си се кара.
Горивен филтър е добре да се смени. Нали така?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ако колата е на твое име, могат да ти изкарат историята от ключа във всяко представителство, дори и в БГ.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 26 Авг 2021, 20:44

E30driver написа:Ако колата е на твое име, могат да ти изкарат историята от ключа във всяко представителство, дори и в БГ.

Отбих се до BMW Niederlassung Stuttgart с талона на колата и ключа. Отказаха ми категорично да ми дадат информация за миналото на автомобила. Било защита на личните данни. Трябвало да питам предишния собственик за тези неща.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Jorixa » 27 Авг 2021, 9:16

2013 година веригата не се води "проблемна", но и все пак, като всяка друга верига, е добре да се смени на тия километри.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 9.04.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от E30driver » 27 Авг 2021, 11:01

Gari написа:
E30driver написа:Ако колата е на твое име, могат да ти изкарат историята от ключа във всяко представителство, дори и в БГ.

Отбих се до BMW Niederlassung Stuttgart с талона на колата и ключа. Отказаха ми категорично да ми дадат информация за миналото на автомобила. Било защита на личните данни. Трябвало да питам предишния собственик за тези неща.


Sent from my iPhone using Tapatalk


В БГ ти ги показват поне на екрана (Ауто Бавария) и ти казват колко километра са според ключа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 27 Авг 2021, 14:49

Платих си 6 евро в един сайт, посочен във форума. Изглежда добре, освен последния уж запис. Колата я взех на 185к. км. Дано да мога да го кача файла.

http://cloud.tapatalk.com/s/6128e018e00b0/vehicle-information.pdf



Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от nikola59 » 27 Авг 2021, 23:38

pepsin написа:Здравейте,аз съм с същия двигател в ф20 и фабрично нямам пеперуди :shock:

:mrgreen: Не бъди толкова сигурен. Я по твоя VIN отвори realoem в раздела F20 120d Intake manifold AGR with flap control и тогава пак напиши,че нямаш.

Gari написа:Платих си 6 евро в един сайт, посочен във форума. Изглежда добре, освен последния уж запис. Колата я взех на 185к. км. Дано да мога да го кача файла.

http://cloud.tapatalk.com/s/6128e018e00b0/vehicle-information.pdf

:D Вижда се, няма проблем. Да, малко е странен последният запис иначе другото е наред. Конкретно за последният запис, а и времето на престой за какво е била, ако си идваш тук по-лесно може да получиш повече инфо какво е правено нещо по-важно щом там не дават. Засега обслужвай и карай смело.

Виждам S0163 - BMW DIESEL WITH BLUE PERFORMANCE, така че продължавай да търсиш резервоара за течността. Питай този собственик най-малкото де.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 460
Регистриран на: 20.03.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Луноход

Re: BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от pepsin » 28 Авг 2021, 7:30

Гледам гледам и пак не виждам :mhihi: моята ф20 е 2015г. ;) но двигателят е N47D20C фабрично без вихрови клапи ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

BMW F20 120d, Верига, пеперудки

Мнение от Gari » 29 Авг 2021, 0:54

nikola59 написа:S0163 - BMW DIESEL WITH BLUE PERFORMANCE, така че продължавай да търсиш резервоара за течността. Питай този собственик най-малкото де.

Купих я от автокъща, де да го търся този собственик…
А последния запис наистина е малко странен, но аз колата я взех на 185к, така че не е верен и дори и да е връщан километража, то няма възможност да се изминат 30 000км за 4 месеца. Не че няма, но е трудно.
Мисля, че нама резервоар за AdBlue, а само от DPF-а идва това Евро 6. Покрай двигателя не го видях, при капачката на ррзервоара също.
Накрая ще отида в БМВ и ще ги питам как работи тази система в тази кола.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

Назад към 1-ва Серия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook