Дразнещ шум, може би от гумите

5-та серия (2017+)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

триногата
Аватар
Мнения: 2001
Регистриран на: 10.01.2007
Местоположение: BMW Drink Team Bulgaria
Пол: Мъж

Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от Andronoff » 16 Май 2022, 12:39

На Коледа се треснах в една сериозна дупка и предна дясна гума се сцепи на място. Джантата беше сериозно изкривена, но се оправи почти на 100%.
Най-голямата драма беше, че ме очакваше дълго пътуване в началото на Януари, а покрай празниците нямаше откъде да намеря същата гума и реших да купя 4 нови.
След дълго търсене, в рамките на 2 дни, успях да намеря 4 зимни Нокиана, които ми струваха близо 2к лв и ги пратих в Мкар Пловдив, където беше колата.
В Мкар провериха колата, казаха, че няма щети по окачването и отидох да сложа новите гуми. В момента, в който тръгнах от гумаджийницата към реглажа обаче, при скорост над 30км/ч, чух един много неприятен шум, наподобяващ на шума от разбит лагер, но на интервали. Вдигнахме колата и колелата се въртят без никакъв шум, което говори по-скоро, че проблемът е другаде.
Тръгнах за чужбина, но шумът не спря - не мога да го опиша с думи, но е сякаш някоя от гумите е дефектна и при въртене се получава този непостоянен шум, на интервали - колкото по-бързо карам, интервалът намаля.
Допреди няколко дни го отдавах на дефектна гума, но тогава сложих летните - купих си 4 броя мишелин пс4, рънфлат, със звездичка и шумът пак си го има :dunno:
Значително по-слабо се чува, но се чува.
Закарах колата в БМВ, казах им цялата история, качих се с единия от механиците да чуе и той, прегледаха окачването и казват, че всичко е наред.
Понеже чуха, че наистина има шум, склониха да потърсят гуми с джанти от някоя друга кола, за да ги разменим и да видим дали проблемът е в колата или в гуми/джанти.
Аз същевременно потърсих в нета и се оказа, че далеч не съм само аз с такъв проблем - някои казват, че е от гумите, други, че е от резонираща крива джанта, а някакъв инженер от БМВ Япония отишъл по-далеч и стигнал до извода, че някакъв панел в тавана на колата резонирал със същата честота и от там и шумът.
Моята кола беше на летни Гудиър, след това на Континентал, след това на зимен Нексен и проблеми нямаше. Всичко започна след дупката, зимният нокиан и сега летният мишелин и се чудя дали 2 марки гуми не й понасят на тази кола или все пак нещо се е потрошило при удара?
От Коледа до сега съм минал 6к км и ако беше лагер, щеше отдавна да се е предал :dunno:
По-интересното е, че шумът се засилва, когато завивам надясно, респективно натоварвайки лявата страна (което е още по-странно, щото дупката беше отдясно) и намалява, когато правя ляв завой :dunno: :dunno:
Идеи?
Сбогом, Сами! Сбогом, Писта!
Никога няма да бъдете забравени!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от zvetiko » 16 Май 2022, 19:07

За да е тиха гумата е необходимо да се избере с различен размер на елементите от външния профил. Така гумата не влиза в резонанс и е по-тиха. Добре се вижда на примера от снимката- Michelin Primacy 4, един от отличниците на ADAC.


Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от Spunky » 16 Май 2022, 19:52

Какво стана с разменените гуми и джанти, пробваха ли? Гумите не са проблема, аз казвам джанта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от barty » 17 Май 2022, 5:48

Аз съм имал Нокиан, бяха много шумни! Да не са произведени в Русия? Континентал и Goodyear са тихи гуми, за Нексен нямам впечатления.
Залагам на шумни гуми колега.
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017, (231 PS)

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от E.5KOV » 17 Май 2022, 11:29

Не знам, какъв ще е този Мишлен, който ще шуми. От тази марка едва ли има по-тихи гуми що се касае за летни такива... Тази промяна на звука в завой, много накланя везните към проблем с окачването, в т.ч. лагер. Но пък да не могат да го хванат в сервиза този лагер, не ми звучи достоверно? Аз бих пробвал с други гуми и джанти и така ще изключа едната вероятност. Има гумаджийници с хотел за гуми и там могат да извадят някой комплект с джанти и биха съдействали за такава проба.
Успех!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от awful » 17 Май 2022, 13:19

За мен е лагер, няма да се усили понеже от дупката се получава деформация, при удар понякога лагера се деформира и не е получава като при износен лагер, повече се кара почва да бучи.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 12.05.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е38, Е53
Мечтае да кара: ново

Re: Дразнещ шум, може би от гумите

Мнение от mi6obmw » 18 Май 2022, 13:04

Проверете джантата( баланса и) да не опира в амортисьора. Понякога са много близко.

Назад към G30/G31/G32/G33

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook