България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
148
47%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
12
4%
Всички тези неща
116
36%
 
Общо гласове : 318
младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 13:03

При нас с такива пътища ще е поне 180 :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3210
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от laviatan » 24 Юни 2026, 14:35

Отново и за пореден път тежък инцидент :confused:
Да го е страх човек вече да пътува :roll:

https://dnes.dir.bg/intsidenti/kamion-p ... a-zaginali
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 14:56

Ето на тоя фон за мен обсъжданите по-горе максимални скорости са глупост. При ограничение 140км/ч реалната ненаказуема скорост е 155км/ч. И тука не играе колко велик шофьор си и колко ти е хубава колата и с колко скъпи гуми си, както се успокояват много хора. Инциденти се случват и когато се случат разликата от това дали ще умреш или живееш е основно в скоростта. Не разбирам това бързане, особено за страна с нашите размери където колкото и да се напиняш я спестиш 30-40мин от единия ѝ край до другия, я не. :dunno:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 15:14

Света се развива, колите стават по-бързи, по-сигурни и по-стабилни. Очаква се да имаме и по-добри пътища. Аз мисля, че скоростите трябва да се качват, а не свалят. Все едно влаковете да ги направим да се движат с 40 всичките по логиката, че ако бързаш, ще си хванеш самолета. За момента мисля, че са ни повече от ок ограниченията, но не трябва и да се намалят.
Изображение

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2737
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Lenco » 24 Юни 2026, 15:25

TNT написа:Света се развива ...... Все едно влаковете да ги направим да се движат с 40 всичките по логиката, че ако бързаш, ще си хванеш самолета. За момента мисля, че са ни повече от ок ограниченията, но не трябва и да се намалят.

Не си много далеч от истината.


2026 г. Средната скорост на влаковете в България варира между 35 км/ч (включвайки честите закъснения и ремонти) и около 47 км/ч за редовните пътнически превози
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 15:29

Това, че стават по-безопасни не значи, че са безопасни за тия скорости. По-скоро преди 50 години катастрофа с максимална скорост е било равно на почти сигурна смърт. Сега е намаляла опасността, ама пак не е никак малка. Сравнението с влак е неуместно, щото там нещата не се объркват толкова лесно колкото с кола, на релси си все пак.

А за качването...може, ама когато си намалил риска да клони към 0% тогава. А не "преди при удар 120км/ч шанса да оцелея е бил 30%, сега е 20%, дай да вдигна скоростта на 130км/ч, че пак да ми е шанса 30%".

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 15:42

Т.е. викаш от 2002-ра като са вдигнали на 130 (когато си беше пълно с лади, жигули и москвичи), до 2012 , когато все още имаше още руски автомобили и еърбег си беше екстра, до днес - няма развитие ? 2012 средната възраст е била автомобил 1992, която няма АБС, а днес средната кола е 2006-та. И има автомобили, които се шофират сами. Плюс пълно с коли по над 2 тона, с които отсичаш по-малки дървета. Няма база за сравнение. Разбира се, пак повтарям - повече от това не трябва да се вдига. За по-бързо - повече построени магистрали трябват.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 15:54

Викам, че вместо да си налягаме парцалите и да не плащаме с живота си за привилегията да се придвижваме, ние малко да намалим риска и решаваме да компенсираме с още малко скорост. Тоест какво излиза, по-важно ни е да стигнем бързо, не да намалим жертвите. И не говоря за България, нито за 20 години времева рамка, говоря за мобилността като цяло от както съществува в световен мащаб.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 846
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39, D3 W12, E89, U11, G09, G70

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 24 Юни 2026, 16:01

Най-удачния вариант е немският - динамични ограничения на скоростта! Според натовареността на движението може да има ограничение на скоростта, но може и да няма.
Това обаче е съпроводено от брутален мониторинг на трафика както от камери, така и от мобилни екипи (маркирани и немаркирани автомобили) + самосъзнание на участниците в движението.
Изображение

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 16:04

Това е опция за където имат инфраструктура. При нас по Тракия има дупки колкото холовата ми маса.

Бубо, според теб какво ще стане, ако премахнем всички ограничения ? Няма никакви никъде. В града всички ще карат със 180 ? На магистрала под 280 няма да се пада ? :dunno: В една държава отдавна го правят на магистралите и знаем какви са резултатите.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 846
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39, D3 W12, E89, U11, G09, G70

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 24 Юни 2026, 16:17

laviatan написа:Отново и за пореден път тежък инцидент :confused:
Да го е страх човек вече да пътува :roll:

https://dnes.dir.bg/intsidenti/kamion-p ... a-zaginali


На прав като струна участък как е успял да го постигне това... :kuku:
Отделно мантинелата е там само за присъствие :bang: :banghead:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: 2018 G30 540ix

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от empar » 24 Юни 2026, 16:25

Don_Diego написа:Най-удачния вариант е немският - динамични ограничения на скоростта! Според натовареността на движението може да има ограничение на скоростта, но може и да няма.
Това обаче е съпроводено от брутален мониторинг на трафика както от камери, така и от мобилни екипи (маркирани и немаркирани автомобили) + самосъзнание на участниците в движението.


Немският вариант има и две други много сериозни предпоставки. Магистралите им са магистрали е техническият им контрол е технически контрол!
Със самосъзнанието обаче започва и свършва всичко, така че и идеални пътища да имаме и съвършено изправни автомобили да имаме от-до, пак ще се трепем, защото Ганьо си е неможач, но с претенции за карач!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alekangg » 24 Юни 2026, 16:26

Не знам немски ли е, ама в Англия го има от поне 5-6 години.
Пише си ограничението на електронно табло.

Дон Кроки
Online
Аватар
Мнения: 4558
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Kroki » 24 Юни 2026, 17:21

Там са съжаление са все още старите мантинели и то единична... Жалко за погубените деца, които просто са се возили... :cry:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d `21 Tesla 3 Perfomance

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Kroki

Последни теми
Facebook